Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 425'e yükseldi

Çin'de ortaya çıkan koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 425’e yükselirken, 3 bin 235 yeni vaka tespit edildi.04-02-2020 12:53

Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın dört bir yanına yayılan koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 425’e yükselirken, 3 bin 235 yeni vaka tespit edildi. Diğer yandan Filipinler ve Hong Kong’da birer kişi hayatını kaybetti.

Çin Ulusal Sağlık Kurumu’nun açıklamasına göre yaşamını yitirenlerin sayısı 425’e yükseldi. Son günlerde 3 bin 235 yeni vaka kaydedilirken, 492 ağır hasta da tedavi altında.

İlk vakası geçen yılın son gününde rapor edilen koronavirüs salgını ile ilgili Çin yönetimi, müdahale konusunda “eksiklik ve yetersizliklerin” bulunduğunu itiraf etti. Pekin yönetimi ulusal acil durum yönetiminin geliştirilmesi gerektiğini belirtti ve ayrıca yaban hayvanlarının satıldığı pazarlara yönelik denetim başlatma kararı da aldı.

ÇİN DIŞINDA İKİNCİ ÖLÜM

Bu arada Hong Kong’da koronavirüs nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti. Daha önce de Filipinler’de bir kişi hayatını kaybetmişti. Böylece dünya genelinde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 427’ye ulaştı.

VİRÜSÜN ORTAYA ÇIKIŞI

Virüs, ilk olarak Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti.

Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019’da kentteki Wuanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Hubei eyaletinde daha önce başta eyaletin ve salgının merkezi olarak görülen Wuhan kenti ile eyaletteki 16 kentte metro, feribot, otobüs gibi toplu ulaşım hizmetler durdurulmuş, bazı kentlerde hastane, eczane, petrol ofisi ve gıda marketlerinin dışındaki işletmelerin çalışmaması gerektiği açıklanmıştı.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü de “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmişti.