Koronavirüs sebebiyle 14 ilde karantina kararı

Koronavirüs salgını sebebiyle Kars, Van, Bayburt, Çorum, Dersim, Çankırı, Giresun, Malatya, Çanakkale, Yozgat, Sivas, Gümüşhane, Kütahya ve Rize’nin bazı köy ve mahalleleri karantinaya alındı.30-03-2020 14:51

Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tüm ülkeyi kapsayacak bir karantina uygulaması ilan edilmezken, köy ve mahallelere ilişkin karantina haberleri ise gelmeye devam ediyor.

Dünden bu yana Kars, Van, Bayburt, Çorum, Dersim, Çankırı, Giresun, Malatya, Çanakkale, Yozgat, Sivas, Gümüşhane, Kütahya ve Rize’den karantina haberleri geldi.

BAYBURT

Bayburt merkeze bağlı Aşağıçimağıl ve Ortaçimağıl köyleri karantinaya alındı.

ÇANAKKALE

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı Maltepe köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

ÇANKIRI

Çankırı'da Şabanözü ilçesine bağlı Kamış köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Çankırı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 23 Mart'ta köye İstanbul'dan bir ailenin geldiği, dün aileden bir kişinin yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle 112 Acil Servis ekipleri tarafından Çankırı Devlet Hastanesine kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada, aileye yapılan testlerin sonuçları çıkana kadar köye giriş çıkışların kapatıldığı bildirildi.

Öte yandan dün de Çankırı'da Çerkeş ilçesine bağlı Aliözü köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

ÇORUM

Çorum’un Sungurlu ilçesinde bir köy Korona virüs şüphesiyle tedbir amacıyla karantinaya alındı. İlçeye bağlı Oyaca köyünde yaşayan bir kişinin testlerinin pozitif çıkması üzerine köye giriş ve çıkışlar geçici olarak durduruldu.

DERSİM

Dersim'in Mazgirt ilcesine bağlı Geçitveren köyü, bir vatandaşın yeni tip koronavirüs testinin pozitif çıkması sebebiyle Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı.

GİRESUN

Giresun'un Çamoluk ilçesine bağlı Karadikmen köyünün, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındığı bildirildi.

Malatya'nın Darende ve Arapgir ilçelerinde iki mahalle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında karantinaya alındı. Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, karantina kararıyla ilgili şu ifadeleri kullanıldı: "Darende İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Darende ilçesi Ilıca Mahallesi, Arapgir İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Arapgir ilçesi Eğnir Mahallesi'nde, koronavirüs salgını nedeniyle 29 Mart 2020 tarihi itibarıyla karantina kararı alınarak uygulanmaya başlanmıştır."

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane'nin Şiran ilçesine bağlı Yukarı Kulaca köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

KARS

Kars'ta, 3 köy ve 1 mahalle, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri çerçevesinde karantina altına alındı. Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Dağpınar Beldesi Merkez Mahallesi, Digor ilçesine bağlı Türkmeşen köyü, Susuz ilçesine bağlı Erdağı köyü ile Kağızman ilçesine bağlı Karabağ köyü karantinaya alınmış olup belirtilen yerleşim yerlerine giriş çıkışlar durdurulmuştur.”

KÜTAHYA

Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Yeşildere köyünde koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldığı bildirildi. Valiliğin kararı doğrultusunda görevlendirilen jandarma ve sağlık ekiplerinin, karantina altına alınan köyün girişlerinde önlem aldığı görüldü.

RİZE

Rize'de koronavirüs tedbirleri kapsamında merkeze bağlı Kendirli beldesi ile 4 köyün karantina altına alındığı bildirildi.

SİVAS

Sivas'ın Akıncılar, Koyulhisar ve Suşehri ilçelerine bağlı 5 köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Suşehri ilçesine bağlı Gökçekaş köyü de karantina uygulanan köyler arasında yer alıyor. Jandarma köy girişinde önlem aldı.

VAN

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Ilıcak Mahallesi ve Belliyurt mezrasının İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındığı bildirildi. Açıklamada, daha önce Çaldıran ilçesinde Han, Başkale ilçesinde Esenyamaç mahalleleri ile Çatak ilçesine Alacayer Mahallesi'ne bağlı Çemik ve Tellikaya mezralarının karantinaya alındığı anımsatıldı.

YOZGAT

Yozgat'ta Derbent köyünün, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındığı bildirildi.