Koronavirüs risk haritasında kırmızı renkte olan Samsun’da 20 Afrika mutantı vaka tespit edildi

İngiliz varyantı virüsün de yaygın görüldüğü Samsun’da, 20 Afrika mutantı vaka saptandı.25-03-2021 18:38

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 vaka sayısında 3 haftadır zirvede yer alan Samsun'da İngiliz varyantı mutant virüsün yaygın olduğunu söyleyen Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, şehirde 20 Afrika mutantı vakanın da tespit edildiğini söyledi.

Furtun ayrıca Samsun bazında günlük test sayılarının 5- 6 bin dolaylarında olduğunu belirterek, "Şu ana kadar 20 tane Afrika mutantı tespit etmişler. Ama onlar çok az sayıda ve salgının lokomotifi pozisyonunda değil. Problemimiz İngiliz mutasyonu. Bu bilgiyi ben yeni aldım" dedi.

İngiliz mutantının hızlı yayıldığı için hâkim mutant olduğunu söyleyen Dr. Furtun, "Afrika mutantı konusunda klinik tecrübem yok ama İngiliz mutantının hızlı yayıldığını biliyoruz. Bunun için kısa süreli temas ve virüs sayısının az olması bile yeterli. Maskeleri düzgün kullanmadığımız zaman çok kısa süreli temaslarda dahil bulaşabiliyor. Onunu için bu kadar hızlı vakaların yayılması ve artmasının sebebi bu. Mutasyonlar virüsün doğasında olan bir şeydir. Mutasyonlar muhakkak olur. Zaten hâkim olmasını bekliyorduk İngiliz varyantının, hâkim oldu. Ama Afrika mutantının yayılımı konusunda daha detaylı bilimsel veriye ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.