Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanında ilk semptomlar 7 Mart'ta ortaya çıkmış!

Tahtalı, 7 Mart günü yaptığı Twitter paylaşımında, “Burun tıkanıklığı-aşırı geniz akıntısı-baş ağrısı-halsizlik-gün sonu başlayıp gece uyutmayan kriz halinde gelen öksürük nöbetleri…” ifadelerini kullanıyor.25-03-2020 20:28

İleri Haber

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden 33 yaşındaki sağlık çalışanı Dilek Tahtalı’nın sosyal medya hesabındaki paylaşımları, hastalığın ilk semptomlarının 7 Mart’ta görüldüğünü ortaya çıkardı. Türkiye’de ilk vakanın ise 10 Mart’ta tespit edildiği açıklanmıştı.

Dünyada etkili olan ve Türkiye’de yayılan yeni tip koronavirüs (Covid19) salgınıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada hayatını kaybeden yurttaşların 44’e yükseldiğini duyurmuş ve dün hayatını kaybeden son hastalar hakkında, “Biri KOAH hastasıydı, 6'sı ileri yaştaydı” ifadelerini kullanmıştı.

SOSYAL MEDYADA 7 MART’TA PAYLAŞMIŞ

Hayatını kaybeden KOAH hastasının özel bir hastanede çalışan 33 yaşındaki Dilek Tahtalı olduğu ortaya çıktı. Tahtalı'nın sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda ise hastalık semptomlarını 7 Mart’ta görmeye başladığı tespit edildi.

Tahtalı, 7 Mart günü yaptığı Twitter paylaşımında, “Burun tıkanıklığı-aşırı geniz akıntısı-baş ağrısı-halsizlik-gün sonu başlayıp gece uyutmayan kriz halinde gelen öksürük nöbetleri…” ifadelerini kullanıyor.

İLK VAKANIN 10 MART’TA TESPİT EDİLDİĞİ AÇIKLANMIŞTI

Sağlık Bakanı Koca, ülkedeki ilk vakanın 10 Mart’ta tespit edildiğini ve yurtdışı temaslı olduğunu açıklamıştı. Tahtalı’nın durumu ise, ülkede virüsün 10 Mart’tan önce yayılmaya başladığına işaret ediyor.

‘YER OLMADIĞI GEREKÇESİYLE YATIŞ İZNİ VERİLMEDİ’

Dilek Tahtalı'nın akrabası olan ve BirGün’ün ulaştığı eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ramis Topal, Tahtalı’nın 10 Mart günü rahatsızlandığını, önce Cerrahpaşa’ya, ardından ise Samatya’daki bir hastaneye başvurduğunu söyledi. Her iki hastanede de yer olmadığı gerekçesiyle Dilek Tahtalı’ya yatış verilmediğini belirten Topal, bunun üzerine kendisinin devreye girerek 11 Mart’ta Türkiye Hastanesi’ne yatış sağladığını aktardı. Ramis Topal, Dilek Tahtalı’nın 16 Mart’ta tedavi gördüğü hastaneden Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi.

AİLE KARANTİNAYA ALINMIŞ

Dayı Dursun Topal da, BirGün'e yaptığı açıklamada Tahtalı'ya hastaneye yattıktan birkaç gün sonra koronavirüs testi yapıldığını ve sonucun pozitif çıktığını aktardı. Öte yandan Dilek Tahtalı'nın ailesi koronavirüs şüphesi oluşunca karantinaya alınmış.

Yapılan testlerde ailede koronavirüse rastlanmamış. Ailenin 14 günlük karantina süresi yarın sona erecek.

Özel bir hastanede çalışan Dilek Tahtalı’nın virüsü nasıl kaptığı ise bilinmiyor.

KRONİK HASTALIĞI VAR MIYDI?

Koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar, hastalığın genellikle ileri yaştaki bireyleri etkilediği yönündeydi. Ancak Tahtalı’nın 33 yaşında yaşamını yitirmesi akla ‘kronik rahatsızlığı var mıydı?” sorusunu getirdi.

CHP’li eski vekil Ramis Topal, Dilek Tahtalı’nın KOAH hastası olduğunu belirtti.