Koronavirüs nedeniyle 50 kişinin hayatını kaybettiği mahallede 951 ev karantinaya alındı

Kayseri'nin Sahabiye Mahallesi'nde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi. Mahallede 951 daire ise karantina altına alındı.23-12-2020 13:40

Kayseri'nin Sahabiye Mahallesi'nde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı salgının başladığı günden itibaren katlanarak artmaya devam ediyor. 

Mahallede mart ayından 1 Ekim'e kadar can kaybı 12 olurken, son 2,5 ay içinde bu sayı 50'ye yükseldi. Mahallede mart ayından bu yana da 951 daire karantinaya alındı.

Mahalle muhtarı Alim Gerçel, "Alınan tedbirler caydırıcı, uyulması için yazılan 900 TL'lik cezaya rağmen vatandaşlar halen duyarsız davranıyor" diye konuştu. 

Muhtar Alim Gerçel, şunlar söyledi:

"Mahallede mart ayından bu yana 50 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, 951 daire için de karantina uygulaması yapıldı. Sahabiye Mahallesi geçiş mahallesi olduğu için gündüz nüfusu 70 bini buluyor. Nüfusun çoğalması ile birlikte kuralların ihlal edildiğini görüyoruz. Kahvelerde gizli gizli çay içilmekte ve sigara yasağı olmasına rağmen kurallara uyan vatandaş sayısı çok nadir. Alınan tedbirler caydırıcı, uyulması için yazılan 900 TL'lik cezaya rağmen vatandaş halen duyarsız davranıyor.

Ben şahsım olarak 3,5 aydan bugüne çocuklarımın, torunlarımın evine gitmiyorum. Telefondan konuşuyoruz, görüntülü olarak görüyorum. Bu salgın sürecinde evlerine gitmiyorum. Kendilerini ziyaret etmiyoruz, birlikte yemek yemiyoruz ve oturup kalkmıyoruz."