Koronavirüs korkusu ölüm getirdi: Pandemi sürecinde hastaneler nasıl çalışıyor?

Hastalar, bu süreçte virüs kapma riskinden dolayı acil durumlar dışında hastanelere başvurmamayı tercih ederken, bu durumun bazı hastalıkların ilerlemesi riskini doğuracağı uyarısı uzmanlar tarafından yapılmıştı.12-05-2020 17:16

Kalp rahatsızlığı yaşayan ancak koronavirüs bulaşacağı korkusuyla hastaneye gitmeyen yurttaş, aracında ölü bulundu. Salgın sürecinde Türkiye’de hastanelerin çoğu pandemi hastanesine dönüştürüldü. Hastanelerin normal işleyiş ve hasta kabullerine 1 Haziran itibarıyla dönmesi planlanıyor.

Edirne'de, kalp rahatsızlığı bulunan ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaşacağı korkusuyla hastaneye gitmeyen tır şoförü, aracında ölü bulundu. Kalp rahatsızlığı olan tır şoförü

K.E., İstasyon Mahallesi'ndeki kamyon garajında beklediği sırada rahatsızlandı. İddiaya göre, arkadaşlarının ısrarına rağmen tır şoförü, koronavirüs bulaşacağı korkusuyla hastaneye gitmedi. K.E. sabah aracında ölü bulundu.

K.E.’nin cansız bedeni ise, Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırıldı.

BİRÇOK HASTANE PANDEMİ HASTANESİNE ÇEVRİLDİ

Türkiye'de koronavirüs salgını sebebiyle birçok hastane pandemi hastanesine çevrildi. Ameliyathanelerin çoğu, yoğun bakım servisine dönüştürüldü. Bu durum, Covid-19 dışındaki hastaların tedavisinin aksatırken, uzmanlar da bu konuda uyarılarda bulunmuştu. 

Acil vakalar ve kritik sağlık sorunu yaşayanlar hastanelere başvurabiliyor. Bu gibi durumlarda sağlık hizmetleri veriliyor ancak acil olmayan ameliyatlar ve tedaviler, koronavirüs salgınının sonrasına ertelendi.

Hastalar, bu süreçte virüs kapma riskinden dolayı acil durumlar dışında hastanelere başvurmamayı tercih ederken, bu durumun bazı hastalıkların ilerlemesi riskini doğuracağı uyarısı uzmanlar tarafından yapılmıştı.

İktidarın ‘normalleşme’ planına göre ise 1 Haziran itibarıyla pandemi hastanelerinin sayısının kısıtlanması ve diğer hastanelerin hasta kabul ve normal işleyişine dönmesi öngörülüyor.