Koronavirüs Gürcistan dahil üç ülkeye daha sıçradı

Koronavirüs vakalarının tespit edildiği ülkelere Pakistan ve Kuzey Makedonya da eklendi. Pakistan'da iki kişide, yeni tip koronavirüs vakasının tespit edildiği duyuruldu. Kuzey Makedonya'da da bir kişide koronavirüs tespit edildi. Gürcistan'da da bir vaka tespit edildiği açıklandı.26-02-2020 23:30

Pakistan Sağlık Bakanlığı, ülkedeki iki kişide yeni tip koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Asya'da ortaya çıkan, Ortadoğu ve Avrupa'da da yayılmaya devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Pakistan'a da sıçradı. Pakistan Sağlık Bakanlığı, iki kişiye yapılan test sonuçlarının pozitif çıktığını duyurdu.

'PANİK YOK'

Sağlık Bakanı Zafar Mirza, Twitter'dan yaptığı açıklamada iki kişinin de tedavi altına alındığını belirterek "Panik yapmaya gerek yok. Her şey kontrol altında" ifadelerini kullandı.

 

VAKALARDAN BİRİ KARAÇİ'DE

Vakalardan birinin Karaçi şehrinde olduğu belirtildi. Diğeri hakkında ise henüz net bir bilgi yok.

KUZEY MAKEDONYA'YA DA SIÇRADI

Kuzey Makedonya Başbakanı Oliver Spasovski ve Sağlık Bakanı Venko Filipçe, hükümet binasında koronavirüse ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

AA'nın haberine göre; Bakan Filipçe, bu sabah Bulaşıcı Hastalıklar Kliniğine kaldırılan 1970 doğumlu bir kadında koronavirüs tespit edildiğini, bunun Üsküp'te görülen ilk vaka olduğunu söyledi.

"Paniğe gerek yok" ifadesini kullanan Filipçe, söz konusu kişinin, klinikte karantina altına alındığını kaydetti.

Virüs tespit edilen kadının, 1 aydır İtalya'da bulunduğunu, 2 haftadan bu yana hasta olduğunu dile getiren Filipçe, kadının, İtalya'da tedavi gördüğü ancak orada koronavirüsüyle ilgili herhangi bir teste tabi tutulmadığını vurguladı.

Filipçe, hasta kadınla yolculuk eden diğer kişilerin de kontrol edilip, 14 günlük karantinaya alınacağını vurguladı.

Başbakan Spasovski de durumun kontrol altında tutulduğunu, panik yapılmaması gerektiğini belirtti.

GÜRCİSTAN'DA DA İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Türkiye’nin doğusundaki bir başka komşusu olan Gürcistan’da ilk koronavirüs vakası tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ülkedeki ilk Corona virüsünün tespit edilidiği duyuruldu. Virüsün tespit edildiği kişinin İran’dan Azerbaycan’a oradan da Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e geldiği belirtildi.

Tiflis'teki Richard Lugary Halk Sağlığı Araştırma Merkezi'nin laboratuvarında yapılan test sonucunda koronavirüs taşıdığı belirlenen hastanın Tiflis Enfeksiyon Hastanesi'ne nakledildiğini aktarılırken, bunun paniğe neden olmaması gerektiği konusunda uyarı yapıldı.

Açıklamada ayrıca gümrük kapısında vatandaşı kontrol eden çalışanların da kontrol edilmek üzere hastaneye götürüldüğü ifade edildi.