Koronavirüs Çin’in tamamına yayıldı: Ölü sayısı 170’e yükseldi

Çin’de ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 170’e yükseldi.30-01-2020 10:59

Çin’de ortaya çıkan ve insandan insana bulaşabilen koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 170’e yükseldi. Tibet’te de bir vakanın doğrulanmasıyla virüsün, Çin anakarasının tamamına yayıldığı anlaşıldı.

Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra çeşitli ülkelere de yayılan yeni koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 132’den 170’e çıktı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun son yaptığı açıklamaya göre, ülkede virüsün bulaştığı toplam kişi sayısı ise 7 bin 771. Yetkililer 81 bin kişinin ise hastalık şüphesiyle gözlem altında tutulduğu bildirildi.

50 MİLYON KİŞİYİ KARANTİNA ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYORLAR

Çinli yetkililer, salgının yayılmasının engellenmesi amacıyla virüsün ortaya çıktığı Wuhan ve onun başkenti olduğu Hubei eyaletindeki 50 milyon kişiyi karantinaya alma yönündeki çabalarını sürdürüyor.

Ülke genelinde yüz maskesi kullanmak zorunlu hale getirilirken, ülke çapındaki bütün futbol maçlarının askıya alındığı açıklandı. Çin’e bağlı yarı özerk Hong Kong yönetimi de bir dizi önlem açıkladı ve iki ülke arasındaki geçişleri sınırladı. Çin ile Hong Kong arasındaki uçak seferleri yarıya indirildi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ YENİDEN TOPLANIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de koronavirüs salgını konusunda “tüm dünyanın tetikte olması gerektiğini” kaydediyor. WHO, salgınının küresel bir tehdit oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek üzere İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde bugün yeniden toplanacak.

Geçen hafta bir toplantı yapan örgüt virüse ilişkin acil durum ilan etmeme kararı almıştı, ancak daha sonra bu konuda pişmanlık duyulduğu açıklanmıştı.

TAHLİYE İŞLEMLERİ BAŞLADI

Bununla birlikte Çin’de vatandaşları bulunan ülkelerden bazıları tahliye işlemlerine başlamış durumda. Buna göre;

Britanya, Çin’den getirilecek vatandaşlarının 14 gün boyunca karantinada tutulacağını duyurdu, ABD ise bu süreyi 72 saatle sınırlandırdı.

Fransa’nın 350 Avrupa Birliği vatandaşını bu hafta Wuhan’dan tahliye etmesi bekleniyor.

Avustralya vatandaşlarını tahliye ederek, onları normal şartlarda mültecilerin kaldığı Christmas Adası’nda karantinaya almaya hazırlanıyor.

Türkiye 35 vatandaşını tahliyeye hazırlanıyor.

Ayrıca British Airways, Lufthansa, Amerikan Havayolları, KLM ve United Havayolları’nın da aralarında olduğu bazı büyük havayolu şirketleri Çin’e uçuşlarını durdurdu.

Halihazırda Çin dışında 16 ülkede virüse rastlanırken, bunların arasında Japonya, ABD, Fransa, Almanya, Kanada, Avustralya ve Güney Kore de var.