Köpeğe tecavüz eden Maksut Kaya isimli erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı

Cumhuriyet Başsavcılığına olayla ilgili bilgi verilirken, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılan Maksut Kaya hakkında, 'mala zarar verme' suçundan soruşturma başlatıldı.07-08-2020 12:50

Köpeğe tecavüz ederken yakalanan Maksut Kaya isimli erkek, gözaltına alınmasının ardından ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

Kandıra ilçesine bağlı Kocakaymaz Mahallesi Çal mevkisinde dün meydana gelen olayda, Fatoş Aksüt, sokakta beslediği yavrusu da bulunan çoban köpeğine yiyecek vermek için yanına gittiği sırada Maksut Kaya’nın hayvanı ağaca bağlayarak, tecavüz ettiğini gördü.

Fatoş Aksüt, “Ne yapıyorsun sen burada?” diye bağırıp, çığlık atınca Maksut Kaya da hemen toparlanarak, pantolonunu giydi, iç çamaşırı da elinde kaldı.  Fatoş Aksüt, “İmdat, yardım edin, köpeğe tecavüz ediyorlar” diye bağırırken, yardıma gelen kişi, Maksut Kaya’yı yakaladı. İhbarla olay yerine gelen jandarma ekipleri, Maksut Kaya’yı gözaltına aldı.

SERBEST BIRAKILDI

Cumhuriyet Başsavcılığına olayla ilgili bilgi verilirken, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılan Maksut Kaya hakkında, 'mala zarar verme' suçundan soruşturma başlatıldı.

'KANUN OLMADIĞI İÇİN HAYVANLARIN CANI YOK'

Olayla ilgili Kocaeli Koz’dan Yavuz Solmaz’a konuşan Aksüt, Maksut Kaya’nın serbest bırakılmasına tepki gösterdi.  “Kandıra Savcılığı bu kişiyi serbest bırakmayı uygun gördü. Hayvanları Koruma Kanunu çıkmadığından sadece mala zarar verme suçundan para cezası alır diyerek serbest bıraktılar. Hayvanları Koruma Kanunu olmadığı için hayvanın bir canı yok hayvanlar sadece mal olarak görülüyor. Bununda sadece para cezası var” dedi.

'HERKES İÇİN TEHLİKE'

Aksüt, devamında şöyle konuştu:

“Benim burada olan isteğim bu kişiyi kamuoyu baskısı oluşturarak bu kişi tutuklanır. Tutuklama bu adamı caydırmayacak olsa bile kamuoyu baskısı oluşturmak ve bu hareketi herkesi duyurarak dışarı çıkamayacak hale getirmeliyiz. Tutuklama olması yüreğimize su serpecektir çünkü bu adamın dışarıda olduğunu bilmek herkes için tehlike arz ediyor.”