Köpeğe işkence yapan sahibi yargılanmıyor: Veterinere götüren kişi ‘hırsızlık’tan yargılanıyor

Mayıs ayında sahibi tarafından aç susuz bırakılarak ölüme terk edilen bir köpeği bahçeden alıp veterinere götüren Kadir Durmuş, ‘hırsızlık’ suçundan yargılanıyor. Yeni yasa kapsamında hayvanlar ‘canlı’ statüsünde görüldüğü için Durmuş’un hırsızlıktan yargılanmayacağını söyleyen Avukat Aydın Bilgen, “Beraat edeceğini düşünüyorum” dedi.24-09-2021 15:27

İleri Haber

Burdur’da bakımsız ve enfeksiyonu olan bir köpeği evin bahçesinden alıp tedavi ettiren Kadir Durmuş ‘hırsızlık’ nedeniyle yargılanıyor. Köpeği aç susuz bırakan ve bakımını yapmayan Y. E. ise Durmuş’u tehdit ediyor. 

Pozitif köpek eğitmenliği yapan Kadir Durmuş mayıs ayında yolda yürürken bir evin bahçesinde gördüğü hasta köpeği komşulara haber vererek veterinere götürdü. Uygunsuz koşullarda bakılan terier cinsi 10 yaşındaki köpeği veterinere götüren Durmuş, köpeği ağır bir enfeksiyonu olduğunu da veterinerden rapor alarak kanıtladı.

Köpeğin bakımsızlığından dolayı yeniden aynı yere götürmek istemeyen Durmuş, sahibinin Y. E.’nin söz vermesi durumunda takibini yaparak bırakacağını bildirdi. Köpeği alırken yan komşusu ile de konuştuğunu belirten Durmuş, “Yan komşusunu çağırıp ben bunu götürüyorum dedim. Suyu yiyeceği bile yok dedim ve onlarda ‘Bakımsız bakmıyorlar’ dedi. Ben de ona numaramı verdim geldiklerinde beni arasınlar düzgün bakacaklarsa teslim edip takip edeceğim dedim. Komşu beni karıştırma dedi. Adamla yüz göz olmak istemediği için söylediğini düşündüm. Plakamı al adama söyle Burdur da bulsun beni dedim ama ‘Siz konuşun’ dedi illa ki. Hayvanı bu hale sokan bir insanla ne konuşacağım?” diye sordu. Bakımsız ve yaşlı bir köpek olduğu için barınakta da kimsenin sahiplenmeyeceğine dikkat çeken Durmuş, köpeğin zincirinin 2,5 kilo, köpeğin ise sadece 5 kilo olduğunu söyledi.

POLİSLER KAPIYA DAYANMIŞ

Yaşanılan durumun ardından köpeğin Y. E.’nin kendisini ‘hırsızlıkla’ suçladığını ve evine 6 polisin geldiğini söyleyen Durmuş, “Adam burada nüfuzlu bir insan. Savcı beklesin göreceğim dedi ve 3 saat beni bekletti. Sonra bu kişi gidip veterinerden raporu geri almasını talep etmiş ama veteriner de ‘Ben doktorum. Geldi yazdım, kayda geçtim’ diyerek raporu geri alamayacağını söylemiş. 

‘HIRSIZLIKTAN YARGILANAMAYACAĞI İÇİN BERAAT EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

Yaşanılan olayın Hayvanları Koruma Kanunu öncesi çıktığını vurgulayan Durmuş, köpeğin ‘mal’ olarak ele alındığını ancak artık kanun kapsamında hayvanların ‘canlı’ olarak görüldüğünü belirtti. Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 28 Eylül’de görülecek olan dava öncesi konuşan Durmuş’un Avukat Aydın Bilgen, “Hırsızlıktan yargılanmayacağını düşünüyorum. Beraat edeceğini düşünüyorum” dedi.