Kolombiya’da üniversiteliler yolsuzluğa karşı sokağa döküldü

Kolombiya'da üniversiteliler Distrital Şehir Üniversitesi'nde yaşanan yolsuzluğu protesto etmek için sokağa çıktı. Polisin öğrencilere saldırması sonucu birçok26-09-2019 12:19

Kolombiya'nın başkenti Bogota'da öğrenciler Distrital Şehir Üniversitesi'nde yaşanan yolsuzluğu protesto etmek için sokağa döküldü. Güvenlik güçlerinin saldırdığı eylemde çok sayıda kişi yaralanırken onlarca öğrenci gözaltına alındı.

Kolombiya’da öğrenciler, uzun bir aranın ardından yeniden sokaklara çıktı. Geçen yılki eylemlerinde hükümete, eğitime ayırdığı bütçeyi artırması çağrısında bulunan öğrenciler başkent Bogota'daki şehir üniversitesi Distrital'de görev yapan bir öğretim görevlisinin üniversiteye ait kredi kartıyla şahsi harcamalar yapmasını protesto etti. Kentteki Distrital, Javeriana ve Pedagoji üniversitelerinde derslere girmeyen öğrenciler, üniversitelerin çevresindeki yolları trafiğe kapattı.

Kolombiya çevik kuvvet polisinin eyleme dönük saldırısı nedeniyle çok sayıda kişi yaralandı; onlarca öğrenci gözaltına alındı. (AA)