Kod-29'la işten çıkartılan PTT emekçileri direnişin 107. gününde gözaltına alındı

SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünde direnen PTT işçileri, polis saldırısı sonucu gözaltına alındı.14-04-2021 13:28

İstanbul’da sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle Kod-29'la işten çıkarılan PTT işçileri, SGK İstanbul İl Müdürlüğü önündeki direnişlerinin 107’nci gününde gözaltına alındı.

PTT’de sendikalı oldukları ve sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle ''ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış'' anlamına gelen Kod-29’la işten atılan taşeron işçiler, “Bak postacı direniyor” sloganıyla başlattıkları direnişe İstanbul ve İzmir’de devam ediyor. 

Aralarında PTT-Sen’in başkan ve yöneticilerinin de olduğu taşeron işçiler, bugün direnişin 107’nci gününde SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Eyleme, polisin saldırısı sonucu PTT Sen Genel Başkanı Halit Büyük başta olmak üzere toplam 8 işçi gözaltına alındı. 

PTT-Sen'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünde genel başkanımız, yöneticilerimiz ve dayanışma gösteren dostlarımız gözaltına alındı. Kod 29’a, sendikal baskılara, işten atmalara karşı direnmeye devam edeceğiz. Halkımızı dayanışmaya çağırıyoruz! Patronları sorgulamayan SGK, tek tuşla işleri Kod-29’dan isten atan SGK, tek tuşla da Kod-29’u kaldıracak. İşçilerin hakkını verecek başka yolu yok” ifadeleri kullanıldı.