Kocaeli'de tutuklu 8 HDP'li siyasetçi tahliye edildi

HDP Kocaeli il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 27 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşmasında İl Eş Başkanı Leyla Aygün'ün de aralarında olduğu 8 kişi tahliye edildi. 08-07-2020 21:48

HDP Kocaeli il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında olduğu 27 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşmasında İl Eş Başkanı Leyla Aygün de dahil 8 kişi tahliye edildi. 6 kişinin ise tutukluluk halinin devam etmesine karar verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında olduğu 27 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Leyla Aygün, HDP PM üyeleri Mehmet Alçınkaya ve Engin Güleser, HDP Gebze İlçe Eş Başkanları Ebubekir Çoban ve Meryem Uslu, Gebze Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Osman Kurum, HDP Darıca İlçe Eski Eş Başkanı Kudret Davutoğlu, HDP üyeleri Kutbeddin Güneşsu, Emine Karaaslan, Mehmet Karaslan, Damla Bağcı, Mekiye Aydın, Necla Erdoğan ve Hasret Erdem, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmada yer aldı. Tutuksuz yargılananların ve avukatların hazır olduğu duruşma kimlik tespiti ile başladı.

Duruşmada savunma yapan tutuklular, haklarında iddiaların dayanaksız olduğunu ifade ederek tahliyelerini talep etti. Avukatların savunmasından sonra kararını veren mahkeme; Engin Güleser, Leyla Aygün, Mekiye Aydın, Meryem Uslu, Hasret Erdem, Necla Erdoğan, Emine Karaaslan, Kudret Davutoğlu’yu tahliye etti. Damla Bağcı, Mehmet Alçınkaya, Mehmet Karaslan, Ebubekir Çoban, Osman Kurum, Kudbeddin Güneşsu hakkında ise tutukluluklarının devamı doğrultusunda karar verdi. Duruşma 8 Eylül’e ertelendi.

'GÖNDERİLEN MEKTUP VE BİLEKLİKLER SUÇ SAYILDI'

Cezaevlerinde gerçekleşen açık ve kapalı görüşlerin suç olarak geçtiği iddianamede, cezaevlerine gönderilen mektuplar ve bileklikler de delil olarak sayıldı. Şehir dışından Gebze ve Kandıra cezaevlerindeki yakınlarını görmek için gelen ailelerin karşılanması da iddianamede delil olarak sayıldı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven'in 8 Kasım’da başlattığı açlık grevleri için yapılan eylemlere katılmanın da suç olarak nitelendirildiği iddianamede, açlık grevlerine ilişkin televizyon kanallarına görüş vermek suç sayıldı. (MA)