KMO Genel Kurulu'na 4 şube ile bir bölge temsilciliği katılmayacak

Kimya Mühendisleri Odası'na bağlı 4 şube ve bir bölge temsilciliği ortak bir açıklama yayınlayarak Kimya Mühendisleri Odası Genel Kurulu'na katılmayacaklarını açıkladı.11-09-2020 23:03

Kimya Mühendisleri Odası'na (KMO) bağlı 4 şube ve bir bölge temsilciliği ortak bir açıklama yayınlayarak KMO Genel Kurulu'na katılmayacaklarını açıkladı.

Ortak alınan kararı bir açıklama yayınlayarak duyuran oda yönetimleri, yaptıkları eleştirilerin dikkate alınmaması nedeniyle bu kararı almak zorunda olduklarını söyleyerek, “Bu şartlarda kendilerini dayatarak ve en az delege oylarıyla oluşacak yönetim kurulunun örgüt tabanını yansıtmadığının altını çizmek isteriz” ifadelerini kullandı.

KMO Genel Kurulu'na katılmayacaklarını bildiren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) KMO İstanbul Şubesi, Bursa Şubesi, Ege Bölge Şubesi ve Samsun Şubesi ile Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilciliği, ‘TMMOB KMO Genel Merkezine, şubelere, bölge şubeleri, bölge temsilcilikleri ile Yönetim Kurullarına’ başlığı ile yayınladıkları açıklamada, yüz yüze gerçekleştirilen toplantılar, genel merkez yöneticileri ile yapılan bire bir görüşmeler ve yayımlanan deklarasyon aracılığı ile eleştirilerin yöneltildiğine dikkat çekti. 

'BU ŞARTLARDA OLUŞACAK YÖNETİM ÖRGÜT TABANINI YANSITMAZ'

“Hırslardan arınmış, önceki eksiklikleri görüp kapatacak modelin şubelerin iradesini de içeren ortak liste ile gerçekleşeceğini belirttik. Pandemi koşullarında, üyelerimizin sağlığı her şeyin önünde gelmektedir. Hem üyelerimizin sağlığını düşünen hem de örgütümüzde iletişim kopukluğunu giderecek koordinasyonu sağlayacak ve hepimizin temsilini mümkün kılacak demokratik yöntem için emek verdik” ifadelerinin kullanıldığı açıklama şu şekilde devam etti:

“Ancak tüm çabalarımız ne yazık ki, birtakım politik hesaplar ve kişisel hırslarla görmezden gelindi ve yıllardır bir artısını görmediğimiz, şubelerin eşit temsiliyetini sağlamayan liste modelinde ısrar edildi. Kimya Mühendisleri Odası geçmişinden bugüne devrimci demokrat çizgisini sürdürmek için emek verenlerle büyümüştür. Bizler bu emeği görenler, üyelerimizi birilerinin hırsları yüzünden tehlikeye atmamayı tercih ediyoruz. Bu sorumsuzca ve şube yönetimlerinin/delegelerinin talebini görmeyen dayatmaya karşı bunun pandemi koşullarında demokratik bir seçim olmadığının altını çiziyoruz. Açıkça bir şubenin avantajı varken, diğer şubelerde gerek yaş gerekse de kronik rahatsızlıkları sebebi ile en doğal hakkını kullanamayacak olan üyelerimiz görmezden gelinerek örgütümüzün delegeleri ve şubelerinin bu hakkaniyetsiz seçime itilmesini kaygıyla izliyoruz. Bu dayatmaya ve fırsatçılığa karşı bizler aşağıda imzası bulunan şubeler ve bölge temsilcilikleri Genel Kurul’a gelmeyeceğimizi, delegelerimizi bu demokratik olmayan seçime sürüklemeyi reddettiğimizi bildiririz.”

Delegelerin iradelerinin koronavirüs pandemisi nedeniyle yansıtılamayacağının ve katılımın az olacağının belirtildiği açıklamada, “Bu şartlarda kendilerini dayatarak ve en az delege oylarıyla oluşacak yönetim kurulunun örgüt tabanını yansıtmadığının altını çizmek isteriz. Bizler önümüzdeki süreçte çalışmalarımıza odaklanacak ve “tüm üyelerimizin” sağlıklı koşullarda oy kullanabileceği bir süreçte demokratik bir KMO genel merkezi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın dayanışmamız” denildi.