KKTC'den getirilerek karantinaya alınan öğrenciler: Biletler fahiş fiyata satıldı

KKTC'den Mersin’e getirilen ve burada karantinaya alınan öğrenciler fahiş fiyatlara bilet aldıkları uçuşların iptal edilmesi sebebiyle binmek zorunda oldukları geminin bilet fiyatlarının da fahiş olduğunu söyledi.26-03-2020 10:22

Dünyanın yanı sıra Türkiye'yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'nden (KKTC) Mersin’e getirilen ve burada karantinaya alınan öğrenciler yaşadıkları mağduriyetleri anlattı. Fahiş fiyatlara bilet aldığını söyleyen öğrenciler, uçuşların iptal edilmesi sebebiyle binmek zorunda oldukları geminin bilet fiyatlarının da fahiş olduğunu söyledi.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) KKTC'den koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlarını kapatma kararı sonrası öğrencileri yurtlardan çıkardı. KYK yetkililerinin feribotlara doldurduğu öğrenciler yaklaşık yedi saat süren yolculuğun ardından geldikleri Mersin’de karantinaya alındı.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı KYK), KKTC'nin ın koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlarını kapatma kararına rağmen öğrencileri yurtlardan çıkardı.

Alınan bu karar neticesinde mağdur edilen yüzlerce öğrenciden biri olan Kadir, bu süreç yaşanmadan kısa bir süre önce yurtların kapatılacağı haberini aldıklarını, bu haberin ardından normal fiyatının iki katına çıkarılmış uçak biletlerini satın almaya mecbur bırakıldıklarını ancak uçuşların iptal olması nedeniyle KKTC’de kaldıklarını ifade etti.

'ADADAN AYRILMAK İÇİN TEK ŞANSIMIZ OLAN GEMİNİN BİLETLERİ FAHİŞ FİYATA SATILDI'

Evrensel’e konuşan Kadir, özel nedenler dışında yurttan çıkmamaları hususunda ikaz edildiklerini dile getirdi. Ardından bakanlar kurulunun toplandığını ve yurtların kapatılacağının açıklandığını söyleyen Kadir, “Öğrenciler için özel bir gemi ayarlandığı ve bu gemi seferinden sonra bütün giriş çıkışların kapalı olacağı belirtildi. Yapılan bu açıklamanın üzerine KKTC'den ayrılmaktan başka çaremiz kalmadı. ‘Ya o gemi ile gelecektik ya da dışarı atılacaktık” dedi.

Kadir, limana ulaştıklarında ise “öğrencilere özel” denilen geminin yük gemisi olduğunu ve iki yüz liranın altındaki gemi biletinin dört yüz elli lira gibi fahiş bir fiyata satıldığını belirtti.

'BİLET ÜCRETLERİ İADE EDİLSİN'

Yaşatılan bu mağduriyetlere dur denmesi gerektiğini, yüzlerce öğrencinin bu koşullar altında getirilmesinin doğru olmadığını ifade eden Kadir, “KKTC'de eğitim hayatını sürdüren Türkiyeli öğrenciler olarak yaşatılan bu sürecin incelenmesini ve fahiş fiyatlara almak zorunda bırakıldığımız biletlerin ücretlerinin öğrencilere iade edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Sorunlara artık çözüm üretilmesi gerektiğini ifade eden Kadir, KKTC'de eğitim gören öğrencilerin her alanda haksızlığa uğradığını, ev fiyatlarının pahalı olduğunu, muhaceret işlemi adına gereğinden fazla paranın öğrencilerin cebinden çıktığını ifade etti. Kadir, dayatılan tüm koşullar karşısında ses yükselten öğrencilerin de desteğe ihtiyacı olduğu mesajını verdi.

Şu an Mersin’de karantina nedeniyle KYK Kız Öğrenci Yurduna yerleştirilen Kadir, ”Karantina koşullarından bahsedersek dört dörtlük değil. Bazen kantinden istediğimiz malzemeler yoğunluk nedeniyle bir gün sonra gelebiliyor” dedi.