KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Erdoğan'ın 'Haddini bilsin' sözlerine cevap verdi

Türkiye'nin Suriye'deki harekatına ilişkin sözleri nedeniyle eleştirilen KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Erdoğan'ın açıklamalarına cevap verdi.26-10-2019 12:21

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Suriye harekatını ''1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır'' sözleriyle değerlendirirken, AKP'li Cumhurbaşanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmişti.

'KIBRIS TÜRK HALKI KARAR VERİR'

Erdoğan'ın "Haddini bilsin. Oturduğu makam Türkiye Cumhuriyeti sayesinde verilmiştir" şeklindeki çıkışı için de bir değerlendirmede bulunan Akıncı, "Şimdi, bakınız, bu, makam sizin de şu anda içinde olduğunuz makam, ta 1960'lardan, rahmetli doktor Fazıl Küçük'ün Cumhurbaşkanlığı muavinliğinden itibaren, rahmetli Denktaş, ondan sonra gelen Cumhurbaşkanları ve ben. Şimdi geçmişte bu makamlara nasıl gelinirdi, nasıl gidilirdi o ayrı bir tartışma konusu. O da ayrı bir program konusu olur ama son yıllarda özellikle Kıbrıs Türk demokrasisinde ciddi gelişmeler oldu. Ve bu makama nasıl gelinip nasıl gidileceğine bir tek makam karar veriyor; o da Kıbrıs Türk halkı" ifadelerini kullandı.

'SURİYE İLE İLİŞKİ YENİDEN TESİS EDİLMELİ'

Harekata ilişkin sözlerinin çarpıtıldığını belirten Akıncı, Suriye ile diyalog kurulmaı gerektiğini belirterek şunları söyledi:

''Türkiye'nin terör belasını elbette biz önemsiyoruz ve bundan bir an önce Türkiye'nin kurtulmasını arzu ediyoruz. Bunu istemeyen bir Kıbrıs Türk insanı olacağını düşünmek de abesle iştigaldir. Ama bunun ne şekilde olabileceğiyle ilgili farklı düşünceler olabilir. Suriye'de 10 yıla yaklaşan bir savaş sürüyor ve bunun da artık doyum noktasına geldiğini görüyoruz. Esad rejimin de artık yerinde durduğunu da görüyoruz ve onunla ilişkinin de bir şekilde kurulmasının kaçınılmaz olduğunu anlıyoruz. Yani benim orada, asıl diyalogdan kastım, Türkiye ile Suriye'nin ilişkisinin yeniden tesis edilmesine yönelikti o da çarpıtıldı. Akıncı 'terör örgütleriyle masaya otursun Türkiye dedi' şeklinde algılanıp yorumlanmak istendi."