Kızılay'ın kan skandalı Meclis gündeminde

CHP Milletvekili Haluk Pekşen, Kızılay'ın kan skandalını Meclis'e taşıdı. Pekşen, "Emperyalizm gerçekten kanımızı emiyor ve bunu sizin sayenizde yapıyor" dedi.09-02-2018 01:53

İleri Haber

Kızılay’ın topladığı kullanım fazlası kan ürünlerinin yurt dışındaki tekellere satıldıktan sonra milyarlarca lira dolar karşılığında ithal edilmesi TBMM gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, İleri Haber'in gündeme getirdiği Kızılay'ın kan skandalına Meclis kürsüsünden tepki gösterdi.

Pekşen, Meclis'te kürsüden yaptığı konuşmada, "2017 yılında Türk Kızılay'ı 2 milyon 400 bin ünite kan toplamış. 2006 yılından beri Türkiye kanser ilacı üretemiyor. Kanser ilacı üretimi için yapılacak olan 100 milyon dolarlık yatırımı Sağlık Bakanlığı engelledi. Kanser ve diyaliz ilaçları için 3 milyar dolar ödeme yapılıyormuş" dedi.

Pekşen, "Bu yoksul halkın kanını da yok pahasına yabancı, emperyalizmin şirketlerine satıyorsunuz. Onlar bunu ilaç haline getirip Türkiye'ye satıyorlar" diye konuştu.