Kızılay 'vergiden kaçınan' Başkentgaz'ı aklamaya çalıştı: 'Vergiden kaçmadı'

Başkentgaz’ın vergi ödememek için Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 8 milyon dolarlık bağışın ardından Kızılay yönetimi bir açıklama yaparak Başkentgaz'ın vergiden kaçmadığını öne sürdü.11-02-2020 08:41

Başkentgaz’ın "vergiden kaçınmak" için Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 8 milyon dolarlık bağışın ardından Kızılay yönetimi, bağış skandalı dolayısıyla kuruma yönelik iddialara web sitesi üzerinden yanıt verdi. Açıklamada Başkentgaz'ın vergiden kaçmadığı iddia edildi.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre Kızılay yönetimi, Başkentgaz'ın, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yaptığı bağışı şu sözlerle savundu:

'BAŞKENTGAZ DÜZENLİ BAĞIŞÇI' İDDİASI

“Başkentgaz  Kızılay'a şartlı bir bağış yapmıştır ve Kızılay bu bağışın şartını yerine getirmiştir. Kızılay, insanlık suçu olarak kabul edilen suçlara karışmış (uyuşturucu ticareti, terör destekçiliği vs.) kişi veya şirketler dışındaki bağışçıları kabul eder. Bağışçıların niyetlerini sorgulamaz. Söz konusu şirket Kızılay'ın düzenli bir bağışçısıdır. Şehit ailelerine, fakir öğrencilere yaptığı diğer katkıların da tamamını Kızılay üzerinden yapmaktadır. Ayrıca şirketin Kızılay'a yaptığı bağışlar o yılki vergi matrahının yüzde 5'inden daha düşük bir oran olduğundan dolayı da bu işlemde devlete ödediği vergide de bir indirim olmamıştır.”