Kırgızistan'da 'seçim' isyanı: Sonuçlar iptal edildi

Kırgızistan'da seçimlerin iptal edilmesini isteyen eylemciler Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ve parlamentoyu işgal etti06-10-2020 12:36

Parlamento seçimlerini  16 siyasi partinin katılımıyla 4 Ekim'de gerçekleştiren Kırgızistan'da, seçimlerin iptal edilmesini isteyen eylemciler başkent Bişkek'teki parlamento binası ve cumhurbaşkanlığı sarayına girdi. Protestocular işgal ettikleri cezaevinden de yolsuzluk iddiaları nedeniyle tutuklu olan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'i çıkardı.

SEÇİM SONUÇLARI İPTAL EDİLDİ

Kamu kurumlarında eylemcilerin işgali sürerken,  ülkede durumun kontrol altına alınması için Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Eski başbakanlardan Ömürbek Babanov ve Temir Sariyev'in de yer aldığı Koordinasyon Kurulunun başına Bütün Kırgızistan Partisi lideri Adahan Madumarov getirildi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Madumarov, Koordinasyon Kurulunun amacının ülkede durumun kontrol altına alınması ve hukuki zemine oturtulmasının yanı sıra Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un başkanlığındaki hükümetin istifasını talep etmek için eski meclis üyelerini bir araya getirmek olduğunu bildirdi.

Bu arada, Dastanbek Cumabekov'un başkanlığındaki meclis üyelerinin bugün bir otelde toplanacağı belirtildi.