Kırgızistan Türkiye'ye nota verdi: İçişlerimize karışmayın!

Kırgızistan, Türkiye Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat'ın kavga çıkan bir köye gitmesi üzerine Ankara'ya nota verdi. Kırgızistan Dışişleri'ne çağrılan Fırat'a, 'ülkenin içişlerine karışmaması ve yasalara saygı göstermesi gerektiği' söylendi.07-06-2019 16:25

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’ı bakanlık binasına çağırarak nota verdi. Bakanlığın internet sitesinde yer alan habere göre, Büyükelçi Fırat’a ‘Kırgızistan’ın içişlerine karışmaması ve yasalara saygı göstermesi gerektiği’ söylendi. Notanın nedeni, Büyükelçi Fırat’ın Kırgızlarla Ahıska Türklerinin kavga ettiği Orok köyüne gitmesi olarak gösterildi.

Kırgızlar, Ahıska Türkleri, Kürtler ve Tatarların birlikte yaşadığı köyde yaşanan bir gerginliğin ardından büyük bir kavga çıkmış, Kırgız basınına göre yaklaşık 350 ailenin yaşadığı köyde 32 kişi gözaltına alınmıştı. Kırgız basını, kavganın ilk olarak 5 Haziran akşamı üç kişi arasında çıktığını, sonra büyüyerek Kırgız ve Ahıska Türklerinin karşı karşıya gelmesine yol açtığını, yaralanan iki kişinin hastaneye kaldırıldığını, 15 evin camının kırıldığını ve bir kulübenin ateşe verildiğini aktardı.

'BÜYÜKELÇİ FIRAT, ELÇİLİK ÇALIŞANI İÇİN KÖYE GİTTİ'

Ülkenin kuzeyinde, başkent Bişkek’e 25 kilometre mesafede bulunan köydeki olayların yatışmasının ardından gözaltına alınan 32 kişinin serbest bırakıldığı ancak sonrasında bölgede yeni bir gerginlik yaşandığı belirtiliyor. Kırgız basınında yer alan haberlerde, Büyükelçi Fırat’ın köyde bulunan hamile bir elçilik çalışanını olay yerinden çıkarmak için köye gittiğini açıkladığı yazıyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Büyükelçi Fırat daha önce de bir iftar yemeğini terk etmesiyle gündeme gelmişti. Fırat, 7 Mayıs tarihte Bişkek’te düzenlenen iftara Gülen yapılanması üyelerinin de katıldığını görmesi üzerine “Biz burada 35 milyon dolara cami yaptıralım, siz bizi teröristlerle aynı masaya oturtacaksınız” demiş ve iftarı terk etmişti.