'Kimse daha güvende değil'

İran'la ABD arasında yaşanan gerginlik, ABD kongresinde yeni tartışmalar başlattı. Cumhuriyetçiler Trump'ın İran politikasını desteklerken, Demokratlar'ın içinden, "Trump yüzünden savaşın eşiğindeyiz" sesleri geliyor.09-01-2020 16:19

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İran arasında, İran Devrim Muhafızları Generali Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından yaşanan gerilimin askeri açıdan düşmesinin ardından Donald Trump yönetimi, ABD kongresindeki iki kanadı bilgilendirdi. Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Cumhuriyetçiler Trump'ın İran politikasının arkasında dururken, Demokratlardan politikanın başarısız olduğu eleştirileri geliyor. 

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel, Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü operasyon kararının alınmasında etkili olduğu belirtti. İstihbarat konusunda soru işaretlerini gündeme getiren Engel, “ABD’ye yönelik açık ve yakın bir tehdidin olduğu bize söylendi. Bundan pek emin değilim” derken, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de Kongre’nin Trump’ın İran konusunda atabileceği askeri adımları sınırlamak amacıyla “Savaş Yetkisi Yasası” tasarısını bu hafta oylayacaklarını belirtti.

'TRUMP'IN DÜŞÜNMEDEN ATTIĞI ADIMLARIN SONUCU'

Demokrat Senatör Chris Van Hollen ise “Trump’ın İran’la nükleer anlaşmayı çöpe atma kararı ve düşünmeden attığı adımlar yüzünden hâlâ savaşın eşiğindeyiz. Trump İran’ın Irak’taki nüfuzumuzun altını oyma amacına ulaşmasına yardımcı oluyor. Kimse daha güvende değil. Hasarın onarılması konusunda bir plan ya da strateji de yok” yorumunda bulundu.

Cumhuriyetçi senatörlerden Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Senatör James Inhofe Trump'ın arkasında durarak, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in ”Savaş istemiyoruz” açıklamalarına atıfta bulundu ve “İranlılar’ın da iş birliğiyle Başkan gerilimi azalttı. Bence Başkan’ın sözleri yeterince açıktı. Müzakerelere başlayacağız. Her ikisi de müzakere etmek istediklerinin mesajını veriyor. Kapı açık” ifadelerini kullandı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Jim Risch de Trump’ın gerilimi düşürdüğü ve yeniden diplomatik bir rotaya girildiği görüşünü dile getirdi. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump’ın yapmış olduğu konuşmayla, İran’la gerilimi barışçıl bir şekilde sona erdirmek üzere bir fırsat yarattığını savundu, Trump’ın ortaya koyduğu önerinin her iki tarafın kazanacağı bir öneri olduğunu söyledi.