Kim Jong-un: Yeni taktik füze denemesi Güney Kore için bir uyarı

KDHC ordusu ülkenin doğu kıyısından iki kısa menzilli füze ateşlediği iddiasından sonra bu kez de yeni nesil taktik güdümlü silah sistemi tatbikatı gerçekleştirdi.26-07-2019 12:18

 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC), Kim, yeni nesil füze denemelerinin, yüksek teknolojili silahlar üretmeye ve ortak tatbikatlara katılmaya son vermesi için Güney Kore’ye yapılan bir uyarı olduğunu söyledi.

Resmi haber ajansı KCNA açıklamasında Kim’in Güney Kore’yi eleştiren ifadelerine yer verildi ancak ABD’den veya Başkan Donald Trump’tan bahsedilmedi. Güney Kore, KDHC'yi kızdıran tatbikatları genellikle ABD ile birlikte icra ediyor.

Sputnik'in KCNA’dan aktardığına göre Kim, “Güney’de var olan ve ülkemizin güvenliğine yönelen potansiyel ve direkt tehditleri ortadan kaldırmak için durmaksızın süper güçlü silah sistemleri geliştirmekten başka bir şey elimizden gelmiyor” dedi.

Güney Kore’yi ‘ikiyüzlülükle’ suçlayan Kim, bu ülkenin aynı zamanda hem barışı destekleyen açıklamalar yaptığını hem de yeni silahlar geliştirip askeri tatbikatlar düzenlediğini vurguladı.

Güney Kore liderlerinin bu tarz ‘intihar eylemlerine’ son vermesini söyleyen Kim, ‘yaptıkları uyarıyı görmezden gelmek gibi bir hataya da düşmemeleri’ konusunda uyardı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin Wonsan kenti kıyısından dün sabah iki kısa menzilli füze ateşlediğini duyurmuştu.

Bu tarz testlerle KDHC'nin, BM Güvenlik Konseyi tarafından getirilen yasağı ihlal ettiği belirtiliyor. Ancak KDHC, savunma hakkının ihlali olarak gördüğü bu kısıtlamaları reddediyor.

Ancak bu testlerin, ABD Başkanı Donald Trump ve Kim Jong-un arasındaki müzakere sürecinin yeniden başlatılması girişimine gölge düşürebileceği yorumları yapılıyor.