Kiliseler Satışa Çıktı: 'Artık İnsanlar Tanrıya İnanmıyor'

Kilise cemaatinin gittikçe azaldığı ve daha da azalacağı belirtilirken, binaların ise satışa çıkarılacağı ya da yıkılacağı ifade edildi.26-08-2018 16:16

Hollanda’da cemaatsiz kalan birçok kilise ya restoran/bar ya da ev, işyeri veya kapalı oyun alanına dönüştürüldü. Bazı binalar ise yıkılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Hollanda’daki kilise binalarının geleceği konusunda bir tez hazırlayan araştırmacı Herman Wesselink’e göre, 2030 yılına kadar yaklaşık bin kilise binası daha cemaatsizlik nedeniyle boş kalacak.

Hollandalı araştırmacı , bunun ana nedeninin nüfus hareketliliğiyle ilgili değişiklikler olduğunu söyledi. Hollanda’da halkın son 50 yıldır kiliseden uzaklaşmaya başladığına işaret eden Wesselink, inançlı kilise cemaatinin giderek yaşlandığını ve yakın bir gelecekte biteceğini ifade etti.

'GİTTİKÇE AZALIYOR'

Wesselink, 1968 yılında Hollanda’da 2 milyon 700 bin Katolik her hafta kiliseye gittiğini ancak 2016 yılında bu sayının 173 bin kişiye düştüğünü, 2030’da ise sadece 63 bin kişinin kiliseye devam edeceğini belirtti.

Wesselink, bu nedenle gelecekte büyük şehirlerde birkaç kilisenin kalacağını ama küçük yerleşim yerlerindeki büyük ölçüde kapanıp, satılacağını söyledi.

'ÜZGÜNÜM, İNSANLAR ARTIK İNANMIYOR'

Ülkenin orta güney bölümünde yer alan Waalwijk kentindeki Sint-Clemens Kilisesi’nden Anton van Diessen, “Üzgünüm, kilisemiz satılık. Artık insanlar tanrıya inanmıyor” dedi.

İnançlı insan sayısının giderek azaldığını ve dini toplulukların küçüldüğünü belirten van Diesen, artık kiliselerin yakıt, sigorta ve bakım masraflarını ödeyemez hale geldiklerini söylüyor.