Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a tazminat ödemesi yönündeki kararı bozan hâkimlere baskı yapıldığı iddiası

Man Adası davası kapsamında Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları nedeniyle mahkemenin verdiği kararı inceleyecek olan hakimlerin üzerine baskı oluşturulduğu ileri sürüldü.20-12-2019 09:53

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Man Adası belgelerine ilişkin açıklamaları nedeniyle yerel mahkemenin verdiği iki ayrı kararı inceleyecek olan İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi üye hâkimlerinin üzerinde yoğun bir baskı oluşturulduğu ileri sürüldü. Üye hâkimlerin başka yere tayin ve ücretsiz izin talebinde bulundukları ancak bu taleplerinin reddedildiği öğrenildi.

Aynı heyet Kılıçdaroğlu’nu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine 3 ayrı davada 694 bin lira tazminat ödemeye mahkûm eden yerel mahkeme kararını bozmuştu. Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel ise bozma kararının yanlış yorumlandığını savunmuştu.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Man Adası belgelerine ilişkin sözleri nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Erdoğan ve ailesine 3 ayrı davada 694 bin lira tazminat ödemeye mahkûm eden yerel mahkeme kararını kasım ayında bozdu.

‘TAYİN VE İZİN TALEPLERİ REDDEDİLDİ’

İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi heyetinin verdiği bozma kararının ardından heyet üyeleri üzerlerinde yoğun bir baskı kurulmaya çalışıldığı ileri sürüldü. Kılıçdaroğlu’nun Man Adasına ilişkin yaptığı açıklamaları nedeniyle yerel mahkemenin karar verdiği iki ayrı dosya üzerinde de inceleme yapacak olan İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi üye hâkimleri üzerlerindeki baskı nedeniyle görev yerlerinin değiştirilmesini istediler. Bu talepleri reddedilince aralarından ücretsiz izne ayrılmak isteyenler oldu. Ancak üye hâkimlerin bu talebi de reddedildi.

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Man Adası’nda kurulu Bellway adlı şirkete para akışı belgelerini partisinin grup toplantısında açıklamıştı. Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’nda kurulan bir off-shore şirkete milyonlarca dolar para gönderdiği iddia edilmişti. Erdoğan, Man Adası iddialarının iftira olduğunu savunarak “Beni ve yakınlarımı Man Adası’na para kaçırma iftirasını atan Kılıçdaroğlu’nun yaptığı çirkin bir iftiraydı. Bu da adalet duvarına çarptı” demişti.