Kılıçdaroğlu’nun depremzedelerle buluşmasına listede adı olmayanlar alınmadı

İzmir’de depremzedelerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'nun görüşmesine listede adı olmayan depremzedeler alınmadı. İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, “Halkçı bir partinin bu uygulamasını doğru bulmuyoruz. Emsal artış istiyoruz, ayrıştırılma istemiyoruz” dedi.27-09-2021 08:33

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de depremzedelerle bir araya geldi. Bayraklı’da bulunan Baro Cafe’de Kılıçdaroğlu'nun proje alanındaki mağdurlarla yapacağı görüşmeye önceden belirlenen liste dışındaki depremzedeler alana alınmadı.

Alana girmeye çalışan depremzedeler kapıda bekleyen görevlilere kendilerinin de depremzede olduklarını, sorunlarını iletmek istediklerini söylemeleri üzerine, “Listede isminiz yok içeri alamayız” yanıtını aldı.

TOPLANTIYA ALINMAYAN DEPREMZEDELER TEPKİLİ

Evrensel'in haberine göre; depremzedelerden Suna Özgündüz, “Evim içindeki eşyalarıyla birlikte enkaz altında kaldı. İsmim yoksa içeri giremeyecek miyim? Evim ağır hasarlı biz mağdur değil miyiz? Neden böyle bir ayrım yapıldı” derken bir başka depremzede ise, “Bizim böyle bir şeyden haberimiz olmadı” diyerek tepkisini dile getirdi.

Özgündüz, “Biz depremzedeyiz az, orta ve ağır proje alanı hiçbir farkımız yok. 11 aydır yaralarımız kanıyor. Proje alanındaki depremzedelerin TOKİ borçlarını üstlenin diğer depremzedeler içinde 3 kat parsel bazlı emsal artışı istiyoruz. Kalenizi kaybetmeyin. Bu yük hepimize çok ağır geliyor, artık bıçak kemiği geçeli çok oldu” dedi.

'LİSTESİYLE ALINAN 400 KİŞİ NEYE GÖRE BELİRLENDİ'

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan ise, Kılıçdaroğlu'nun, proje alanındaki depremzedelerle görüşmesine liste ile alınmasına tepki gösterdi. Özkan, “Depremzedelerin ayrıştırılması hiç doğru değil. İsim listesiyle alınan 400 kişi neye göre belirlendi. Proje alanındaki depremzedeler deniyorsa sayı 1500 kişi. Halkçı bir partinin bu uygulamasını doğru bulmuyoruz. Tekrar ediyoruz, emsal artış istiyoruz, ayrıştırılma istemiyoruz” diye konuştu.