Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği Sıtkı Ayan'ın adı Erdoğan'ın ses kayıtlarında

Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı belgelerde bahsedilen Sıtkı Ayan'ın adı, 17-25 Aralık sürecinde Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan arasındaki ses kayıtlarında da geçiyordu.28-11-2017 16:29

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında açıkladığı belgelerde Man Adası'nda kurulan '1 sterlinlik' şirketin yönetim kurulunun Sıtkı Ayan'dan oluştuğunu duyurdu. Şirketi 15 Kasım 2011'de Kasım Öztaş'a devreden Sıtkı Ayan'ın adı Wikileaks belgelerinde de geçiyordu.

İran’da faaliyet gösteren ve Kanada’ya giden 1 milyon dolarlık para transferi iddialarıyla gündeme gelen Mapna Grup’un Türkiye bağlantısı Sıtkı Ayan'ın adı, 17-25 Aralık sürecinde Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan arasındaki ses kayıtlarında duyuldu. Ayan’ın 10 milyon dolar rüşvet vermesine ilişkin ses kayıtlarında, Erdoğan, oğlu Bilal’in "Dün Sıtkı Bey geldi 10 milyon dolar verecek ne diyorsun" sorusuna “Kendisi bize ne söz verdiyse onu getirecekse getirsin. Getirmeyecekse gerek yok. Başkaları getiriyor da o niye getirmiyor laf mı? Bunlar ne zannediyorlar bu işi ya. Ama şimdi düşüyorlar. Kucağımıza düşecekler merak etme” yanıtını vermişti.

Söz konusu kayıtların ardından, 17 Aralık operasyonları başlamadan bir gün önce, 16 Aralık'ta, Ayan’ın Turang şirketine yıllık hacmi 35 milyar lira olan, cumhuriyet tarihinin en büyük ikinci doğalgaz işi AKP hükmeti tarafından ihalesiz verilmişti.

ZARRAB DAVASINDA DA ADI GEÇİYOR

Mapna Grup'un adı ayrıca, 17-25 Aralık operasyonlarının merkezindeki Reza Zarrab hakkında ABD’de yürütülen soruşturmada da yer almıştı.

İTO kayıtlarına göre Sıtkı Ayan'ın yönetim kurulu üyesi olduğu ve halen faaliyette olan şirketler şöyle:

Som Petrol, Tay Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ, Aktau Petrol Ticaret AŞ, Gent Elektrik Enerjisi Toptan Satış AŞ, Somas Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, SMS Gemi İnşa Sanayi AŞ, Turang Transit, Bylan Uluslararası Ticaret ve Gayrimenkul Sanayi AŞ, Emas Doğal Gaz Sanayi, Anatolian Uluslararası Enerji Yatırım, MS Uluslararası Enerji Yatırım, TRG Petrol Ticaret, CTAT Gıda ve Sağlık Ürünleri, Som Overseas Petroleum, ASB Grup Enerji, ASL Enerji, Perlite İnşaat, Aska Enerji.

Sıtkı Ayan'ın ortağı gözüktüğü şirketler ise şöyle:

Gent Petrol ve Dış Ticaret Limited Şirketi, Samed Petrol ve Enerji Dış Ticaret, Saor İnşaat, Alan Enerji, Anka Enerji, Başlam Nakliyat.