Kılıçdaroğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yapamayacaksın çünkü gideceksin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'çılgın proje'si Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan', "Bir kişi ben yapacağım diyor, yapamazsın kardeşim. İlk seçimde gideceksin" dedi.19-12-2019 11:31

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, 2011 yılında 'çılgın proje' olarak duyurduğu Kanal İstanbul projesine ilişkin eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Errdoğan'a, "Yapamazsın kardeşim. Zaten ilk seçimde gideceksin" diye seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi'nde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından satır başları şöyle

-Sadece ülkeler değil 1 milyar 800 bin kişilik bir kitleyi çekmek için metropollerle yarışıyor. Paris'e giden turist sayısı Türkiye'ye gelenden fazlaysa dönüp bakmamız lazım, neden, ne eksiğimiz var?

-Sadece ülkelerin değil metropollerin de yarıştığı bir 21. yüzyıldayız. Elbette bu yarışma içinde kentlerin kimliği önemlidir. Kentin kirliliklerden arınması lazım. Kente gelen kişi kentin kimliğini bilmeli. Çarpık kentleşme varsa kent kimliğini kaybeder. En tipik örneği İstanbul'dur. Bir siyasal anlayış sonradan dönüp bir iç hesaplaşmayla 'Biz ihanet etti, etmeye devam ediyoruz' diyorsa oturup hepimizin düşünmesi lazım. Sadece İstanbul'a ihanet midir bu? Yoksa bu Türkiye'nin tarihine de bir ihanet midir? Bunu böyle anlamak gerekiyor.

-Tabela kirliliğinin yaşandığı bir kentle tabela kirliliğinin olmadığı bir metropol düşünün. Başına her an bir tabela düşebilir.

-Kenti bir yasaklar manzumesi haline getirince turist hangi gerekçeyle gelsin size? Metropollerin sanatla kucaklaşması, sanatçıyı kucaklaması lazım.

-Paris'e gittiğinizde hemen hemen her yerde ressamları görürsünüz. Niçin bizde yok? Böyle alanlarımız yeterli mi? Hayır. O zaman yolun başındayız demektir, biraz daha çaba harcamamız gerekiyor.

-Herkes hayır diyor ama bir kişi ben yapacağım diyor. Hangi akıl, hangi mantıki hangi para? Ben yapacağım diyor. Yapamazsın kardeşim. Zaten ilk seçimde gideceksin. Hiç kimse buraya beş kuruş para ayırmaya kalkmasın, ayırdıkları paranın kuruşu dahi verilmeyecektir. İstanbul'a ihanete doyulmadı mı ya?

-Biz çağdaşlığı, uygarlığı,i kent estetiğini biliyoruz. Elbette ki turizm sektörünü en iyi bilenler bu işin aktörleri. Sorunun çözümünde en iyi yolları bulacaklar bu işin aktörleri."