Kılıçdaroğlu'ndan İş Bankası açıklaması: Gerçekleşeceğini sanmıyorum

Kılıçdaroğlu konuyla ilgili bir soruya, "Daha önce Kenan Evren 12 Eylül döneminde hisselere el koymuştu ama yargıda kazandık bu davayı" dedi.22-10-2018 00:12

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu, partisinin İş Bankası’ndaki hisselerine AKP’nm el koymak istemesiyle ilgili bir açıklama yaptı. “Gerçekleşeceğini tahmin etmiyorum” diyen Kılıçdaroğlu, böyle bir olayın Türkiye’de gündeme getirilmesini de doğru bulmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili kendisine sorulan sorulara ‘serbest piyasa’ izahatıyla yanıt verdi:

Eğer siz bir bankadaki hisselere el koyuyorsanız bir yasal düzenlemeyle bu şu anlama geliyor: O ülkeye, ister yerli olsun ister yabancı olsun, gelecek olan sermayenin veya orada yerleşik olan sermayenin hiçbir güvencesi yoktur. Hükümet her an arzu ettiği sermayeye el koyabilir anlamına gelir. Bu yanlışlığı yapacağını sanmıyorum.”

‘EKONOMİK KRİZİN TARTIŞILMASINI ENGELLEMEYE YÖNELİK’

Bunun üzerine “Bu eleştiriyi daha önce de söylemiştiniz. Türkiye’de hukukun üstünlüğü kalmadı, hükümet istediğine el koyabiliyor diye. Bu ortamda CHP’nin de hisselerine el koyamaz mı sizce?”sorusu yöneltilen Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi:

“Özel düzenleme yapması gerekiyor. Eğer öyle bir şey olursa tabii bunun yargı yolu var. Daha önce Kenan Evren 12 Eylül döneminde hisselere el koymuştu ama yargıda kazandık bu davayı. Ondan önceki tarihlerde de yine Demokrat Parti döneminde de CHP’nin sadece İş Bankası hisseleri değil bütün malvarlıklarına el konulmuştu. İsmet İnönü o dönem partinin genel başkanıydı. O dönemde de bir AYM kararıyla malvarlıkları yerine iade edilmiş. Yani hukuk zemininde bu zaten kazanılacak olan bir dava. Hukuk zemininde kazanılacak bir davanın Türkiye’nin gündemine getirilmiş olması ekonomik krizin Türkiye’de tartışılmasını engellemeye yönelik.”