Kılıçdaroğlu'ndan, 'FETÖ' suçlamasıyla tutuklanan CHP'li başkan hakkında açıklama

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'nün bittiği söyleniyor ama aynı tutuklamalar, aynı gözdağları devam ediyor. Bunlar bizi yıldırmaz, yıldıramaz" ifadelerini kullandı.17-12-2019 21:43

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘FETÖ’ suçlamasıyla tutuklanan CHP'li Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz hakkında "Önümüzdeki süreç içerisinde göreceğiz nasıl bir tablo oluyor. Biz de bekliyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız ilgileniyorlar. Olayla ilgili hukukçu arkadaşlardan oluşan bir heyet oluşturduk bekliyoruz" dedi.

KRT TV'de Özlem Akarsu Çelik'in sorularını yanıtlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin bir dizi konuda açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

" - Ülkede demokrasi yok ki zaten. Bunlar böyle belediye başkanımız gözaltına alındı, tutuklandı, yok. Gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Milletvekilimiz hapse atılabilir, bunları biz görüyoruz zaten.

- FETÖ'nün AKP ile iktidar olduğu dönemde de belediye başkanlarımız tutuklandı, görevden alındı. Ne oldu hepsi çıktı.

- Benzer şeyler bugün de yaşanıyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'nün bittiği söyleniyor ama aynı tutuklamalar, aynı gözdağları devam ediyor. Bunlar bizi yıldırmaz, yıldıramaz.

- Biz diğer partilere benzemiyoruz. Tarihimiz, köklerimiz, hayatın her alanında demokrasiyi savunuyoruz. Bu ülkenin huzuru için.

- Bizim bir sorumluluğumuz var. Demokrasiyi savunan diğer siyasal partilerin de sorumluluğu var. Millet ittifakını bu gerekçeyle oluşturduk. Beraber olacağız, demokrasiyi geliştireceğiz, darbe hukukundan anayasaları arındıracağız. Demokrasisi gelişmiş ülkelerde hangi kurallar varsa aynı kuralların bizim ülkemizde de olmasını istiyorum.

- Kişileri alıyorlar, aylarca yıllarca gözaltında tutuyorlar, tutukluyorlar. Sonra beraat ediyor. Hangi gerekçeyle attınız?

‘ETHEM SANCAK BENDE HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI’

- Ethem Sancak hafızamda, ezberimde iz bırakan birisi değil. İz bırakması, onun kulvar değiştirip, medya patronluğu yapması, ona böyle imkanların sağlanması, Erdoğan'ı ailesinden çok daha fazla sevmesi, bende büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bir insan başka bir insana saygı duyabilir ama hiç kimse kendi ailesini feda ederek saygı duymaz o farklı bir şeydir.

- Çok şükür öyle bir anlayışım yok. Benim ailem ayrı bir yerdedir. Bizde böyle bir kültür, böyle bir gelenek yok. Parayı hayatının en önemli unsuru görenler de böyle şeyler olabiliyor.

- Benim eleştirim şu. Tank Palet fabrikası sıradan bir fabrika değil, Avrupa'nın en büyük tank palet fabrikası. Değerinin 20 milyar dolar olduğu söyleniyor. Büyük bir fabrika ve entegre tesis.

- Ordunun elinde, ordunun fabrikası ordunun namusudur. Ordu oranın gelişmesi için elinden ne geliyorsa yapmaya çalışır. Bu fabrika 3 kez verimlilik ödülü alıyor. Bu kadar başarılı bir fabrika.

- Bu firmanın BMC firmasına nasıl verildiğini sordum. Özelleştirildi dedim. ‘Ey Kılıçdaroğlu özelleştirilmedi’ dedi. Sonra resmi gazetedeki yazıyı gösterdim ‘özelleştirildi’ diye. Sesini kesti. Biz bunu devrettik dedi, kiraladık dedi. O kadar garip şeyler var ki. Mümkün olsa bu fabrika, fabrika değildi diyecek.

- Bir insana yalan söylemek yakışır mı? Ben mi yalan söylüyorum, sen mi yalan söylüyorsun. Ben mi doğruyu söylüyorum, sen mi söylüyorsun. Söylediğim her cümle doğrudur. Onun söylediklerinin tamamı yalandır.

- Tank palet fabrikası birilerine peşkeş çekilecek de benim susmamı mı bekliyor. Bu vatana ihanettir, nokta. Bunu her yerde söylüyorum. Başka bir ülkenin askeri fabrikası başka bir orduya, ister bedava verin ister kiralayın nasıl yaparsanız yapın, yaparsanız kendi ülkenize ve ordunuza ihanet etmiş olursunuz. Bu fabrikanın bedava Katar ordusuna peşkeş çekilmesine izin veren herkes sorumludur. Onların hiçbirisine ben vatansever demem.

- Kendi fabrikasını peşkeş çekilecek beyefendilerin gıkı bile çıkmayacak. Nasıl bir ordudur bu. Bedava veriyorsunuz. Kiraladık diyor, Ethem Sancak diyor ki ‘hayır biz kira ödemedik’ diyor.

- Habertürk yayınında şunu söylüyor Ethem Sancak, ‘devlet bana ben burayı sana bırakıyorum, ben çekip gidiyorum bana kira ver demiyor. Dese, kira koyacak.

- ‘Ben bunun içindeyim, orduyla beraber yapacaksın’ diyor. ‘Beraber yapacağım şeye niye kira vereyim. Benim taahhüdüm şu’ diyor. Katar ordusuyla birlikte taahhüdü şu; ‘Ben senin işçilerinin parasını vereceğim, milli motoru burada yapacağım, ben gittiğimde motor senin olacak’

- Çok yoksul olduğu için Erdoğan ondan kira talebinde bulunmamış. Bu fabrikayı bedava veriyorlar. Kira almadan 25 yıllığına veriyorlar. Alım garantisi veriyorlar. Ne getirirse üzerine 12.5 kar koyacaklar. Buradaki bütün sırları obüsün yapılmasıyla ilgili Katar'a teslimi de yapılan protokolde söz konusu.

- Özelleştirme kanunu diyor ki, askeri fabrikalar özelleştirilemez. Ama siz veriyorsunuz. Kanuna aykırı. Kararnameyi gizli çıkarıyor. Kılıçdaroğlu görmesin diye, ama ben gördüm. Israr ettim beni mahkemeye verdi. Protokolleri de isteyeceğim onlar da gizli ama mahkemede isteyeceğim.

‘KİM VATANSEVER, KİM GAYRIMİLLİ GÖRECEĞİZ’

- Kim vatanseverdir, kim gayrımillidir onu da göreceğiz. Kim bu ülkenin en büyük tank palet fabrikasını peşkeş çekiyor bunun bütün ayrıntılarını göreceğiz. Ben bunun arkasını bırakmayacağım.

- Bir insan kibri kendi ana öznesi olarak kabul ederse, her şeyi küçümserse ve o küçümsemenin boyutu Türkiye Cumhuriyeti'ni küçümseyecek noktaya çıkarsa... Kibrin geldiği nokta bu. Bir ülkenin en yetkili makamında oturan kişi, kendi toprağına galoş çizmeyle basar mı? Vallahi pes.

- Kalkıyorsunuz bu tür açıklamalar yapıyorsunuz, Almanya, İngiltere, Fransa ve şahsım oturduk... Şahsım ne kardeşim, ne şahsı? O şahsın bir adı yok mu?

- Erdoğan ‘tank palet fabrikasını 25 yıllığına kiraladık’ diyor. BMC'nin en önemli aktörlerinden biri olan kişi de biz kiralama yapmadık diyor. Kim doğru söylüyor? Bana göre Erdoğan doğruyu söylemiyor.

- Bilmiyorum tabii kirli siyasetçi var mı, var tabii. Etik değerlere inanmayan var mı, var. Ayakkabı kutusunda rüşvet alan kişiyi büyükelçi olarak tayin eden gönderen kişiyi kirli siyasetçi olarak görürüm. Türkiye Cumhuriyeti böyle bir şeyi asla kabul edemez.

- Eğer bunu kastediyorsa Sayın Bahçeli eyvallah, doğru söylüyor. Bunu değil de yeni kurulacak partileri kastediyorsa doğru değil. Yeni partiler kurulabilir. Demokrasiye inanıyorsanız, sizin gibi düşünmeyen insanlar da siyaset alanına çıkabilirler başarılı olurlar, olmazlar.

- Biz siyasetçiler yeni kurulacak olan siyasal partilere, etik değerlere izin verdikleri sürece, bunları Türkiye açısından bir kazanım olarak görürüz.

- Ayrıca her şeyde dış güçler böyle her şeyde... Her şeyi dış güçlere bağlıyorsanız siz zayıf karakterinizi, tavrınızı ortaya koyuyorsunuz demektir. Türkiye Cumhuriyeti'ni dış güçler mi yönetiyor? Ne demek yani. Her şeye rağmen Türkiye, bölgesinin en güçlü devletidir. Biz bu gücün korunması için elimizden geleni yapıyoruz, tank palet fabrikasının peşkeş çekilmesine karşı çıkıyoruz. Kahramanlık edebiyatları yapıyorlar, Amerika'ya gidip el etek öpüp geri geliyorlar.

‘MEKTUBA SES ÇIKARDILAR MI?’

- Dış politika ciddi bir iştir. Dış politikada iç politikada olduğu gibi ağzınıza gelen her şeyi söyleyemezsiniz. İktidarıyla muhalefetiyle ortak hedef vardır, Türkiye'nin çıkarına göre ifade edilir. Türkiye Cumhuriyeti'ni aşağılayan bir mektubu aldıkları zaman ses çıkardılar mı, hayır. Amerikalılar yayınlamasaydı bizim o mektuptan haberimiz bile olmayacaktı. Niçin bir şey söylemediler?

- Götüreceksin bu mektubu, Türkiye Cumhuriyeti bu tür hakaretleri asla kabul etmez diye iade edeceklerdi. İade edildi mi, edilmedi mi onu bilmiyoruz. Herhangi bir şey söylenmedi bu konuda.

‘TRUMP’LA FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İÇİN YAPMADIKLARI KALMADI’

- Dolayısıyla İncirlik'i, Kürecik'i kapatırız... Ne bağırıp çağırıyorsun. Tak diye kapatırsın, bitti. Söylersin kapattım dersin. Amerika için dünyanın lafını ediyorlardı, Trump'la fotoğraf çektirmek için yapmadıkları kalmadı.

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ AÇIKLAMASI

- Şehir Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite. İyi bir eğitim kadrosu da var. Orada tarihi eserlerin olduğu bir bölüm vardı. Ben, üniversiteler üzerinden bir siyasal hesaplaşmayı asla doğru bulmadım.

- Siyasi rakibinden öç almak gibi bir davranış insanı küçülten bir davranıştır. Danıştay'ın verdiği mülkiyetin devri mümkün değildir diyor, doğrudur. O zaman tahsisi tekrar yaparsınız. 18 bin öğrencinin okuduğu söyleniyor. Her yıl ödediği paralar var. Onları Halkbankası'na verilse sorun çözülmüş olur.

- Siz siyasi rakibinizden öç almak için bunu yapıyorsunuz ama öbür taraftan Ziraat Bankası'na dünya borcu olan Ziraat Bankası'nı dolandıran bir adamın da kurtarılması için Ziraat Bankası'nı devreye koyuyorsunuz.

- Vicdanı olan herkese sesleniyorum. Ahlakı olan, inancı, kimliği olan herkese sesleniyorum. Bunların yaptığı adalet mi? Üniversiteyi kurtarmıyorsun tasfiye ediyorsun. Simitçi senin yandaşın diye onu kurtarıyorsun. Tank palet fabrikasını 50 milyon dolar para bulamadım diyorsun, kalkıyorsun simitçiye 750 milyon avroluk kıyak geçiyorsun. Ben buna isyan etmeyeyim de kim edecek? Kalkıyorsun Davutoğlu'ndan, Ömer Dinçer'den intikam alacağım diye bunu yapıyorsun. Dolandırdılar, diyorsun. Dava aç o zaman.

- Şehir Üniversitesi olayı gündeme geldiğinde, arkadaşlarımı gönderdim. Gittiler üniversite yönetimiyle görüştüler. Olay Erdoğan tarafından gündeme getirilip dolandırma gündeme getirilince doğal olarak biz de milletvekili arkadaşlarımızı gönderdik ve şunu söyledik, üniversite bir hesaplaşma aracı olmamalıdır. Eğridir doğrudur, insanlar oturacak orada bilim üretecekler.”