Kılıçdaroğlu’ndan boykot açıklaması

Kılıçdaroğlu ‘ittifak yasasının' Meclis’ten geçerek yasalaşmasının ardından açıklamalarda bulundu.14-03-2018 10:07

Kılıçdaroğlu 2019’da yapılacak seçimlere ilişkin “Kazanacağımız seçimleri neden boykot edelim?” diyerek boykot kararı almayı düşünmediklerini açıkladı.

İttifak yasası Meclis’ten geçtikten sonra CHP’li Selin Sayek Böke, sosyal medya hesabından, “Dün gece adil ve güvenli seçim yok edildi. Ya izleyeceğiz ya da gerçek bir seçimin asgari koşulları sağlanana dek boykot ve/veya çekilme seçeneklerini ele alacağız” diye bir paylaşımda bulunmuştu.

‘NEDEN BOYKOT EDELİM?’

Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi’nin yazısında aktardığına göre, Kılıçdaroğlu boykot hakkında şunları söyledi:

“Kazanacağımız seçimleri neden boykot edelim. Biz seçimleri kazanacağız. Bu yasa kaybettiklerini gösteriyor. Kaybediyoruz nasıl kazanabiliriz onun arayışı içindeler. Biz de halkımıza güveniyoruz ve kazanacağız.” 

Meclis’teki görüşmeler sırasında Erdoğan’ın, Devlet Bahçeli’ye geçmişte sarf ettiği ‘Zürriyetsiz’ sözünü hatırlattığı için linç edilmek istenen Musa Çam’a ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, "Devlet Bey’in kişiliğine yönelik bir söylemi asla doğru bulmuyorum. Nitekim grup başkan vekilimiz Özgür (Özel) Bey de Meclis kürsüsünden CHP’nin duyarlılığını ifade etti. Siyaseten farklı dünyalarımız, görüşlerimiz olabilir ama insanlar yine de saygıyı elden bırakmamalı” dedi.

‘KAPTI KAÇTI ANLAYIŞI’

Düzenlemenin gece yarısı Meclis’e getirilmesini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Aslında normalde bu teklifin salı, çarşamba, perşembe görüşülmesi lazımdı. Pazartesiye denk getirmek, kamuoyunun gözünden kaçırmak, sabaha kadar bunu parlamentodan çıkarmak gibi bir anlayış biraz kaptı kaçtı anlayışı. Doğru değil bu. Siz seçim sistemini değiştiriyorsunuz, yeni kurallar getiriyorsunuz ama halktan gizliyorsunuz bunu. Bunlar kaybetmenin işaretleri. Bunlar kaybedeceklerini biliyorlar artık, neyi kurtarabilirsek kârdır anlayışıyla yola çıkıyorlar” diye konuştu.

İTTİFAKA KAPILARI KAPATMADI

Olası bir İttifak ihtimali hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

-Tüzükteki düzenlemeniz CHP’nin ittifakları da gündemine aldığını mı gösteriyor?

-İttifaka karşı değiliz biz. Biz % 10 seçim barajına karşıyız. Siyasi partiler ittifak yapabilirler. Bu konuda herhangi bir şekilde ittifak olmasın, ittifakları yasaklayalım diye bir düşüncemiz yok zaten.

-Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir ittifak olmayacak herhalde?

-Bunu zaman gösterecek.

-Yani kapıyı kapatmıyorsunuz, Cumhurbaşkanlığı’nda kesin olmaz demiyorsunuz?

-Tabii tabii.

-Daha önce CHP olarak biz aday çıkartacağız noktasındaydınız, o tutumunuzdan daha yumuşak bir seviyeye mi geçtiniz?

-Yo yani, bir yasa çıktı, bu yasanın izdüşümünü tüzüğümüze koymamız gerekiyordu. Bu çerçevede bir düzenleme yaptık. Halbuki öteki zaten il başkanlarının teklifidir. Bizim değil, il başkanlarının teklifi ve en yüksek oyla kabul edildi.

-İttifak ile birlikte AK Parti ile BBP arasında düşünüldüğü gibi listelerinden aday gösterme mi olacak? Yani sütun mu liste ittifakı mı olacak?

-Düzenleme bütün ittifak türlerine izin veren türden bir düzenleme.

-Bu durumda siz bir başkasıyla yan yana sütun ittifakı da yapar mısınız? Yoksa başka bir partinin listenizden girmesini mi istersiniz?

-Onu bilmiyorum zaman gösterecek. Bugünden şunu veya bunu yapacağız deme durumunda değilim.

-İttifakla ilgili siz doğrudan temas yapacak mısınız?

-Gerekirse yaparım. 

-Anayasa Mahkemesi’ne bu ittifak yasasını götürecek misiniz?

-Evet temsilde adalet bölümünü, ittifakı değil.

Son söz. Siyaset her gün kendi şartlarında yeniden doğuyor.