Kılıçdaroğlu'ndan AKP hükümetine: 'Bu kadar pişkin, bu kadar halktan kopuk bir iktidar dünyada görülmemiştir'

Partisinin TBMM'de düzenlenen haftalık grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu kadar pişkin, halktan bu kadar kopuk, bu kadar para sevdalısı, yandaşı bu kadar zengin eden dünyada başka bir iktidar görülmemiştir" dedi.13-04-2021 14:38

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis'te düzenlenen haftalık grup toplantısında Türkiye gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'li belediyelerin çalışmalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına talimatlar verdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"11 milyon 700 bin vatandaşımıza yardım götürdü. Ne gerekiyorsa yapıldı. Yardım talep edip de karşılıksız kalan olmamasına gayret edildi.

1- Yönettiğiniz beldede hiç kimseyi, inançları kimlikleri, yaşam tarzları itibariyle ayırmayacaksınız. Bu, birinci kuralımız. Dün de uydular, Ramazan süresince de uyacaklar.

2- Belediyenin hizmetini belli kişiler, akrabalar, yandaşlar için değil, belde halkı için yapacaksınız. Sizi bulunduğunuz makama taşıyanı unutmayacaksınız.

3- Belediyelerinizde fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız.

4- Yoksullara yardım yaparken, yoksulun onurunu koruyacaksınız. Halkçılığın en temel ilkesi onurdur. Fakire yardım yaparken, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek.

5- Harcadığınız her kuruşun hesabını millete verin dedik. Cebinizdeki para milletin parasıdır."

EMEKLİ AMİRALLERİN DUYURUSU

104 emeki amiralin yayınladıkları Montrö Duyurusu'na ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, "Emekli amiraller bir açıklama yaptılar. Onların iradesi dışında açıklamanın metninde bazı değişiklikler yapıldı. Onların iradesi dışında birilerinin aracılığıyla gece yarısı bu açıklama yayınlandı. Onların iradesini suistimal edenler iktidara yakın olanlardır. Yani Saray'a yakın olanlardır. Saray buradan bir darbe iması çıkarmak istedi. Darbecilik çıkarmak istedi. Arkasından da 'Bak işte bunun arkasında CHP var' dedi. Ne oldu? Hani CHP vardı? Devlet senin elinde, istihbarat senin elinde, polis senin elinde, jandarma senin elinde ve kaltın utanmadan, sıkılmadan beni suçladın" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir zat yalan söyler mi? Allah insanı kuru iftiradan saklasın. Makama bakın, hırsa bakın, kibre bakın, böbürlenmeye, büyüklenmeye bakın. Koltuğu uğruna yapmayacağı ve satmayacağı hiçbir şey yoktur. Böyle bir devlet yönetimi olmaz. Devlet akılla yönetilir. Bilgiyle yönetilir, erdemle yönetilir, ahlakla yönetilir, adaletle yönetilir. Tam tersini yapıyor. Kibir deseniz var, ahlaksızlık deseniz diz boyu. Büro memurundan en tepeye kadar. Pudra şekerini kimse unutmadı. 'Balık baştan kokar' demiş atasözü."

'SORUMLU ERDOĞAN'

Grup toplantısının devamında Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, "Memleketi bu kadar felakete sürükleyip, binlerce kişinin ölümüne yol açan sorumlu kim? Kongreleri yapanlar, yani Erdoğan" dedi.

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Kibir dolayısıyla yarattıkları tablo sadece sağlıkçılardan 401 kişinin hayatına mal oldu. Kaç kişi hayatını kaybetti? 300, 350, 302, 200, 295... Giderek artıyor. Vaka sayısında ise Avrupa'nın birincisiyiz, dünyanın da üçüncüsü olduk galiba. Sorumlu kim? Bu soru çok önemli. Memleketi bu kadar felakete sürükleyip, binlerce kişinin ölümüne yol açan sorumlu kim? Kongreleri yapanlar, yani Erdoğan."

'MİLYARLARI KİM GÖTÜRDÜ?

"Bu kadar pişkin, halktan bu kadar kopuk, bu kadar para sevdalısı, yandaşı bu kadar zengin eden dünyada başka bir iktidar görülmemiştir" diyen Kılıçdaroğlu şu "Bu kürsüden defalarca 128 milyar dolara ne oldu? diye sordum. 128 milyar doları satanların, o kararı verenleri sordum. Birisi para kaybolmadı, para el değiştirdi diyor. Para zaten el değiştirdi. Ben sana zaten bunu soruyorum, milyarları kim götürdü? Merkez Bankası daha önce sattığı dövizleri tablolar halinde yapar, kendi internet sitesine koyardı. Şimdi bu liste yok. Listeyi niye gizliyorsunuz? Kime sağladınız bu büyük avantajlarını? 128 milyar dolar Amerikan dolarından söz ediyorum. Ne oldu bu para? Tık yok" ifadelerini kullandı.