Kılıçdaroğlu'na bir milyon TL'lik tazminat davası

Kılıçdaroğlu'na bir milyon TL'lik tazminat davası

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na bir milyon TL'lik tazminat davası açtı.

Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan ve ailesinin yurt dışına kaçacağına ilişkin açıklamalarının ardından Erdoğan'ın avukatı tarafından tazminat davası açıldı ve bir milyon TL talep edildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na iki ayrı konuşması nedeniyle toplam bir milyon TL'lik tazminat davası açıldığını belirtti. Hüseyin Aydın tarafından Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi´ne verilen dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu´nun, 24 Mayıs 2022'de, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) grup toplantısındaki konuşması ve aynı tarihte Twitter hesabı üzerinden paylaştığı video aracılığıyla Erdoğan'a yönelik kişilik haklarını ihlal edici mahiyette gerçek dışı itham ve isnatlarda bulunduğu savunuldu.

Habertürk'ün aktardığına göre dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun ileri sürdüğü kaçma senaryosunun ancak kara mizaha konu olabilecek bir kurgudan ibaret olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Davalının hayali kaçma senaryosuna dayanak kıldığı husus, Türkiye'de faaliyet yürüten kamuya yararlı bir kısım vakıfların, ABD'de faaliyet yürüten ve bu vakıflarla ilişkili olan bir vakfa aktardığı tutarlara ilişkindir. Davalı, bu hususu Sayın Cumhurbaşkanı'mızın yurt dışına kara para aktardığı şeklinde kamuoyuna lanse etmiştir. Adı geçen vakıflar, Türk hukukuna göre faaliyet gösteren, Vakıflar Genel Müdürlüğü´nün denetimine tabi kamuya yararlı vakıflardır. Hukuki vasıfları itibarıyla özel hukuk tüzel kişisi olup, özel hukuk hükümlerine tabidirler ve kamu idaresinin hiyerarşisinde yer almamaktadırlar. Vakıflar, yönetim organları vasıtasıyla idare edilmektedirler. Bu vakıfların amaçları doğrultusunda topladıkları bağışları, yaptıkları harcamaları ve mali tasarrufları Sayın Cumhurbaşkanı'mızın mali tasarrufları olarak göstermek açık bir saptırmadır ve asgari hukuk bilgisiyle de telifi kabil değildir."

'MAKSAT, KAMU İDARESİNİN İŞLEYİŞİNİ FELCE UĞRATMAKTIR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD dahil olmak üzere yurt dışına aktardığı herhangi bir varlığının bulunmadığı kaydedilen dilekçenin devamında şu ifadeler yer aldı:

"Davalının Cumhurbaşkanımızın kaçağına yönelik iddiası da deli saçması bir iddiadan öte bir anlam taşımamaktadır. En son 15 Temmuz gecesinde FETÖ'cü teröristler tarafından ortaya atılan bu iddianın sahiplerinin bugün hangi ülkeye kaçtıkları dahi bilinmemektedir. Davalının konuşmasının bütününe bakıldığında esas maksadı, demokratik seçimle iş başına gelen ve halen görevde bulunan Sayın Cumhurbaşkanımızın kaçacağı iddiası üzerinden kaos oluşturmak, kamu idaresinin işleyişini felce uğratmaktır. Cumhurbaşkanımızın siyasi hayatı ve mücadelesi dikkate alındığında 'yurt dışına kara para aktardığı ve kaçacağı iddiası' onun kişilik haklarına yapılacak en büyük saldırıdır. Davalının söz konusu mesnetsiz iddiaları nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanı'mızın kişilik hakları, onur şeref ve saygınlığı ağır bir şekilde ihlal edilmiştir."

KARARIN YÜKSEK TİRAJLI BİR GAZETE YAYIMLANMASI TALEP EDİLDİ

Dilekçede, söz konusu açıklamaları nedeniyle her bir konuşması için 500 bin lira olmak üzere toplam bir milyon liralık manevi tazminatın Kılıçdaroğlu'ndan tahsil edilmesi ve kararın yüksek tirajlı bir gazetede yayımlanması talep edildi.