Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu görüşmesinde 'görüşmelerimiz devam edecek' mesajı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve eski AKP’li Başbakan ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu görüştü. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, görüşmede ittifakın gündeme gelmediği ve bunun bir ‘hayırlı olsun’ ziyareti olduğu belirtildi.15-09-2020 16:41

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından birlikte basın açıklaması düzenledi.

Yapılan açıklamada, görüşmede ittifakın gündeme gelmediği ve yalnızca ‘hayırlı olsun ziyareti’ olduğu belirtildi.

Öte yandan Davutoğlu, “Bundan sonra da ülkemizin şartları gerektirdiği her anda istişarelere devam etme kararlılığı içindeyiz" diyerek görüşmelerinin devam edeceği mesajını verirken, Kılıçdaroğlu partisi içindeki ‘Atatürk’ tartışmasına değindi. Geçtiğimiz gün tartışmalara ilişkin gerekli açıklamanın yapıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, Benim merak ettiğim konu şu Türkiye'de milyonlaca insan çöp konteynerlerinden geçinirken özellikle belli bir medya grubunun bunu çok öne çıkarmasını anlamış değilim. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkesin ortak değeridir" ifadesini kullandı.

Türkiye’deki siyasette ittifakları kutuplaştırıcı olduğunu söyleyen Davutoğlu,  "Bu ziyaretler ümit ederiz Türk siyasetinde yeni bir çizgi açar. İttifak meselesi ise gündemimizde hiç olmadı. Ümit ederiz ki Türk siyasetinde kutuplaştırıcı ittifak ilişkilerinden çok herkesin herkesle konuşabildiği bir ortam sağlar, bu ziyaretlerin önünü açacağı görüşündeyim" şeklinde konuştu.