Kılıçdaroğlu: Türkiye uçtu doğru, ama dereden aşağı uçtu

Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin ekonomi politikalarını eleştirdi. "Türkiye uçacak" diyen AKP'ye seslenen Kılıçdaroğlu, "Türkiye uçtu, doğru. Ama dereden aşağı uçtu" dedi.08-01-2019 15:02

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde eski CHP Milletvekili Eren Erdem, öldürülen akademisyen Ceren Damar ve AKP vardı. 

Eren Erdem'in tahliye edildikten hemen sonra tekrar tutuklanmasına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, "Hayatı FETÖ’yle mücadeleyle geçti ama FETÖ'cü diye suçlanıyor, yardımla suçlanıyor" dedi. 

CEREN DAMAR İÇİN ÖNERGE

Çankaya Üniversitesi'nde kopya çektiği için uyardığı öğrenci tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar'ı Meclis gündemine taşıyacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ceren Damar Şenol, öğrencisi tarafından katledildi. Düşünün, bu akademisyenin tek bir hayali vardı, binlerce öğrenci yetiştirmek. Hukuk nedir, adalet nedir, bunları öğretecekti. Grup başkanvekilimiz bir önerge getirecek"  şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

MECLİS ÖNÜNDE POLİS SALDIRISINA UĞRAYAN TOKİ İŞÇİLERİYLE İLGİLİ KONUŞTU

- Bütün taşeron işçisi kardeşlerime sözüm var. Sen de sendikalı olacaksın, senin de hakların olacak. Taşeron işçisiyken bizim baskımız sonucunda kadro verildi. Efendim sana kadro verdik, sana yüzde 4 zam yaptık diyorlar. Neden yüzde 4? Sen diğer işçilere ne veriyorsan bu işçiye de aynısını vermek zorundasın. TOKİ işçileri aylardır maaş alamıyor. Meclisin önüne gelmişler bugün, şiddetle karşılaşmışlar. Bu insanlar çalıştı, alın teri döktü, üretti ama maaşını alamıyor.

- Ben işçinin, emeklinin derdini anlıyorum. Emeklilere iki maaş ikramiye sözü verdiğim zaman bir grup emekli bana telgraf çekti, "Bizim durumumuz çok iyi, ikramiye istemeyiz" dediler. Şimdi o emekli kardeşlerimi merak ediyorum, hâlâ durumunuz iyi mi gerçekten?

- Emekli kardeşim, ürünlere yüzde yüzlere varan zam yapılırken maaşınıza yüzde on zam alıyorsunuz. Sizi açlığa mahkum ediyorlar. Milli gelir artışından bile size pay vermiyorlar. Emekli kardeşim milyonlarsınız siz, sizi açlığa yoksulluğa mahkum eden bu iktidarı oylarınızla cezalandırmazsanız torununuzun yüzüne bakamayacaksınız.

'BÜLENT ŞIK'I SUÇLUYORLAR, NE DİYEYİM ALLAH AKIL FİKİR VERSİN'

- Bülent Şık, gıda mühendisi, akademisyen. Kanser yapan yiyecekleri açıkladı diye devlet sırrını açıklamaktan yargılanıyor. Ne diyeyim Allah akıl fikir versin.

- Çiftçiyi gözden çıkardılar, futbola Ziraat Bankası yetişti. Ziraat Bankası futbol için kredi veriyor. Çiftçi kardeşim bunu görmüyor musun? Emeklilikte yaşa takılanların hakkını, hukukunu da sonuna kadar koruyacağız. Bütün herkesin hakkını, hukukunu adalet içinde arayacağız.

'TÜRKİYE UÇTU, AMA DEREDEN AŞAĞI UÇTU'

-  "Türkiye uçacak" dediler, işçi, emekli, köylü, tüccar kardeşimiz oy verdi. Doğru, Türkiye uçtu. Ama dereden aşağı uçtu!

- Asgari ücreti 2020 lira yaptılar. Yetmez bu para. Asgari ücretin altında maaş alan 1 milyon 700 bin kişi var. Milyonlarca işsiz var. Onların da hakkını savunacağız. Ne oldu da Türkiye bu hale geldi? Koalisyon olsa deriz ki koalisyon üyesi kazık attı. Tek başına 2002’den bu yana iktidardalar. İstedikleri her şeyi istedikleri anda yaptılar. Peki bu ülke neden bu hale geldi?

'HORTUMCU PİYASA EKONOMİSİ İŞLETİYORLAR'

- Bunlar "Hortumcu piyasa ekonomisi"ni işletiyor. Geliri adaletle bölüşmüyorlar. 16 yılda 186 kez ihale kanununu değiştirdiler, sırf kendi adamlarına ihale verebilmek için.

- "Hortumcu Piyasa Ekonomisi"nin ikinci unsuru planlama olmamasıdır. Planlama yapmazsanız istediğinizi yaparsınız. Devlet Planlama Teşkilatını bunlar kapattı. Vatandaşın verdiği vergilerin önümüzdeki 5 yılda, 10 yılda nereye harcanacağını planlamadılar. Kaynakların nerelere harcanacağını nasıl bileceğiz? Hortumcu piyasa ekonomilerinde kararı iktidar değil, iktidara yakın müteahhitler verir. Planlamanın görevini müteahhitler üstlenir, böylece ülke çıkmaza girer.

'BUNLAR VATANDAŞI KOYUN OLARAK GÖRÜYOR'

- Demokrasi hesap sorulan bir sistemdir. Hortumcu piyasa ekonomisinin özelliği hesap vermemektir. Bunlar vatandaşı koyun olarak görüyor. Bize iki koyun güdemez diyenler, vatandaşı koyuna benzetiyorlar.