Kılıçdaroğlu, Roboski'ye gidecek

Kılıçdaroğlu, Roboski'ye gidecek

Kılıçdaroğlu, "helaleşme" ziyaretinde bulunacak.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, yarın, 34 kişinin katledildiği Roboski'yi ziyaret edecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Aralık 2011’de 34 kişinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) tarafından bombalanarak öldürüldüğü Şırnak'ın Roboski köyüne gidecek. 

Halk TV'nin haberine göre, Kılıçdaroğlu'nun yarınki gezisine eşi Selvi Kılıçdaroğlu da katılacak. Şubat ayında "Helalleşme Buluşması" kapsamında "28 Şubat mağdurları" ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu; Sivas, Maraş ve Roboskî katliamlarına ilişkin de "helalleşme" vurgusu yapmıştı.

'MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUM'

"Türkiye’ye bir miras bırakmak istiyorum. Barışmış bir millet, benim en büyük başarım olacak inşallah" diyen Kılıçdaroğlu, "Bugün ağırlıklı olarak 28 Şubat mağdurları ve bu salonda sizlerle beraberim. Sizlerin karşısına bir 28 Şubat mağduru olarak oturdum, bu kardeşiniz de 28 Şubat’ta mağdur olan kişilerden birisi. Ben de fişlendim, mahkemeye gittim, dava açtım ve hakkımı aradım. 28 Şubat mağdurları ile barışmak zorundayız, barışacağız. 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp, helalleşeceğiz. İkna odalarına sokulan başı kapalı kızlarımızla helalleşeceğiz elbette" ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu, sözlerinin devamında da "Roboski ile helalleşeceğiz, Sivas, Kahramanmaraş mağdurları ile helalleşeceğiz. Diyarbakır hapishanesi mahkumları ile helalleşeceğiz. Mahkemelerde süründürülen askerlerimiz ve aileleri ile helalleşeceğiz. Ahmet Kaya ile helalleşeceğiz, bir solcu bir ülkücü diyerek katlettikleri gençlerimizin aileleri ile de helalleşeceğiz" diye konuşmuştu.