Kılıçdaroğlu: Kartal'daki binayı kaçak yaptıran kişi Erzurum'da Büyükşehir Belediye Başkanı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu.12-02-2019 14:08

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ

"Adalet için yürüdüm. Kim için? Kendim için mi? Hayır. Hepimiz için. Adalet karşısında sessiz olursanız dilsiz şeytan olursunuz. Biz asla ve asla dilsiz şeytan olmayacağız. Adaleti savunmak için mücadele etmek bizim görevimiz. Eğer bu görevi yapmıyorsak memleketi nasıl idare edeceğiz? Birileri bir şey söyleyecek. Herkes ona uyacak. Birileri bir şey söyleyecek. O doğruysa herkes ona uyacak. Yoksa çıkıp söyleyecek bu doğru değil, bu adaletsiz bir şeydir."

'KARTAL'DAKİ KAÇAK BİNANIN SAHİBİ ERZURUM BELEDİYE BAŞKANI'

"Kartal'da 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. O bina ile ilgili çok şey biliyordum. Ama enkazın altında insanlar varken onu politik bir sürecin parçası haline getirmekten kaçındık. O binayı kaçak yaptıran, kaçak kat çıkaran kişi şu anda Erzurum'da Büyükşehir Belediye Başkanı. Herkes bu gerçeği bilsin. Bina elbette yapılır ama binayı yaparken kuralına uygun yapacaksın. Deprem olsa kimbilir kaç bina daha yıkılacak! '99 depreminin üstünden 21 yıl geçti, 21 yılda İstanbul'da ne yapıldı, hangi önlemler alındı? İmar affı çıkardılar. İmar affını sağlam binaya çıkar, binaları birer tabutluk haline getirdiler.  Bunları İstanbulluların bilmesi lazım. 25 yıldır İstanbul'u yöneteceksiniz ve İstanbul'da binalar deprem olmadan yıkılacak. Bir de iftira çıkardılar, Kartal Belediye Başkanı oraya gitmedi diye. Hayır, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz bütün gün ordaydı! Hiçkimse unutmasın, bunun vebali o yönetimin boynundadır."

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI TANITIMI

"Hafta sonu güzel bir toplantı yaptık. Belediye başkan adaylarımızı kamuoyuna tanıttık. Bu adaylıkların belirlenme sürecinde önemli bir adım atıldı. İstanbul, Adana ve Bursa'da ilçe belediye başkanları, ilçelerden ayrıldı ve büyükşehir adayı oldular. Bir yerde ilçe belediye başkanı olan arkadaşımız, daha büyük bir göreve gelme geleneğini sürdürmelidir. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Antalya'da Muhittin Böcek gibi... Bunlar ilçe başkanlığından büyükşehir belediye başkanlığına aday oldular. İzmir'de yine Tunç Soyer... Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen... Bir beton şehir olan Bursa'yı düşünün bir de çölde bir vaha gibi olan Eskişehir'i düşünün... Eskişehir'i bir yıldız haline getiren Yılmaz Büyükerşen'dir. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Osman Gürün. Yaşlıların hayata katılmasını sağladı. Hatay adayımız, Lütfü Savaş, Hatay'da bütün o sorunlara rağmen barış, kardeşlik kenti haline getirdi. Suriye'deki gerilime rağmen. Özlem Çerçioğlu, Aydın'ın topuklu efesi... Yeşil alan mı olsun, bina mı yapalım diye halk oylaması yapan bir belediye başkanıdır kendisi." 

"Fettah Tamince, 17-25 Aralık'tan sonra Pensilvanya'ya gitti. Buna dokunan var mı? Fettah Tamince 'Ben FETÖ'cüyüm' diyor, buna dokunan yok, Askeri Lise öğrencileri içeride. FETÖcü Fettah Tamince'nin avukatları Tayyip Erdoğan'ın avukatlarıdır, o yüzden dışarıda! FETÖ davasının bir numaralı sanığı Saray'da oturan zattır! Eren Erdem hangi gerekçeyle hapiste? Mahkeme tahliyeye karar veriyor, savcı itiraz ediyor, mahkeme oy çokluğuyla tutuklanmasına karar veriyor. 50'nin üzerinde dosyayı hızlıca okuyup karar veriyorlar! Osman Kavala, Ayşe Düzkan, Selçuk Kozağaçlı hangi gerekçeyle hapiste? Birileri istedi diye. Bunu bize adalet diye satıyorlar.

'DÜNYA LİDERİ DEĞİL, ŞAMAR OĞLANI'

KPSS birincisini mülakatta eliyorlar, devlette liyakat yok. Sivas'a üniversite bizimle geldi diyor, 1974'te yapıldı bu üniversite.Bir örnek göster kendi askeri fabrikasını yabancı orduya veren. Ethem Sancak'a ihalesiz verdi tank palet fabrikasını. Sen fabrikayı peşkeş çekerken Katar kralı sana uçak ve otobüs verdi! Her çiftçinin AKP hükümetinden alacağı 68 milyar var. Bir kadın "Açım aç" diyor. Erdoğan, "Domatesten bahsediyorlar" diyor. "Sen mermiden bahset" diyor. Hayatımda bu kadar temelsiz bir suçlama görmedim. Trump "Brunson'ı bırakın" dedi, bıraktılar. Hani sen dünya lideriydin? Dünya lideri olmak ayrı dünyanın şamar oğlanı olmak farklı!