Kılıçdaroğlu: Dış politikada bir savrulma içerisindeyiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MYK toplantısında dış politikaya ilişkin görüş bildirdiği öğrenildi.23-07-2019 11:07

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü CHP MYK'sında, dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu öğrenildi.

Kılıçdaroğlu'nun ABD ile yaşanan “S-400” ve “F-35” gerilimine ilişkin olarak, “Dış politikada ciddi anlamda bir savrulma içerisindeyiz. Dış politikanın ortak akılla ve sürdürülebilir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Türkiye’nin güvenliği için ihtiyacı varsa S-400 alınabilir ama bu Rusya’ya bağımlılık halinde olmamalı” değerlendirmesini yaptığı belirtildi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Ilıcalı'nın haberine göre, Kılıçdaroğlu, dünkü MYK toplantısında “yaz tatili” uyarısında bulunduğu öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun, “Yaz tatili geldi ama çok fazla tatil moduna girmeyelim. Gideceğiniz yerlerde, CHP’li olmayan kesimlerle demokrasiyi güçlendirme adına diyalogları geliştirin” ifadelerini kullandığı belirtildi.

İzmir’in Karaburun ilçesi Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın belediye şirketine müdür olarak atanması tartışmada, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı arayarak şirketten alacağı “huzur hakkından” vazgeçmesini ve bu yönde bir açıklama yapmasını istediği öğrenildi. Erdoğan’ın da Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine “huzur hakkı” almayacağı belirtildi.