Kılıçdaroğlu: Dikta yönetimini alaşağı edeceğiz

Kılıçdaroğlu: Dikta yönetimini alaşağı edeceğiz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Mersin'de konuştu, "Dikta yönetimini sandıkta alaşağı edeceğiz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) erken seçim talebiyle düzenlemeye karar verdiği "Millet Sesi" mitinglerinin ilki Mersin'de gerçekleştirildi.  CHP Grup Başkanvekilleri ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin tamamı mitinge katılırken, 37 bin kişilik alanın da tamamı doldu. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması öncesi farklı meslek gruplarından yurttaşlar sahneye çıkarak, ekonomik sorunlarını dile getirdi.

Sahneye eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte çıkarak katılımcıları selamlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, miting alanında yer alanlara seslendi. Kılıçdaroğlu, konuşmasında "Herkesin kazanması için beraber gideceğiz sandığa ve dikta yönetimini sandıkta alaşağı edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum size" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

'İSTİFA ETMESİNE GEREK YOK, ONU GÖNDERECEĞİZ'

"Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim bizim kitabımızda umutsuzluk yok. Az önce kardeşlerim konuştu, içim dağılarak izledim. 21. yüzyılın Türkiye’si bu durumu hak ediyor mu? İki üniversite bitiren işsiz geziyorsa bu ayıp kime ait? Umutsuzluğa yer yok, bütün sorunları çözeceğim. (Tayyip istifa sloganlarına) Onun istifa etmesine gerek yok, onu göndereceğiz, edeple göndereceğiz. Geliyor gelmekte olan ama birileri de gidecek ve göndereceğiz onları.

'AKLI BAŞINDA OLANLAR DOĞRU RAKAMLARI SÖYLÜYOR'

Dün saat 11'de TÜİK'e gittim. Burayı iyi dinleyin yuh çekmeyin, dinleyin sadece beni. Enflasyon açıkladılar ya, Allah aşkına şu noktaya geldim. Ya bunlar devletin memuru mu, Saray'ın memuru mu? Sizin eşiniz, çoluk çocuğunuz alışveriş yapmıyor mu, elektrik, su, doğal gaz faturasına bakmıyor mu, ekmek alırken görmüyor mu bunlar? Talimat gelmiş, indireceksiniz. Neden gittim? TÜİK'in rakamları üzerinden emeklinin, asgari ücretin memurun aylığını belirliyorlar, yani milyonlarca vatandaşın aylığını düşük rakamlar üzerinden belirlemeye çalışıyorlar. Bir de üniversite hocalarımız var, fakat bakın Allah aşkına, onlar yıllık yüzde 21, hocalar diyor ki yüzde 58. Hangisi doğru? Eli kalem tutanlar, aklı başında olanlar, bir yerden talimat almayanlar doğru rakamları söylüyorlar.

'SİZİN DUVARLARINIZ VIZ GELİR BİZE'

Şunu bütün emeklilerin, bütün asgari ücretlilerin bütün memurların bilmesini isterim. Ben sizin hakkınızı savunmak için gittim. Kapı duvar. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde milletvekilleri üstelik bir yere giderken önümüze duvar ördüler. Sanıyorlar ki o duvar bizi esir alacak. Mersinliler'in huzurunda açık ve net söylüyorum, sizin duvarlarınız vız gelir bize. Hepsini halledeceğim. Vesayet diye bağırıyorlardı değil mi, dün bütün dünya gördü vesayetin ne olduğunu. Saray'ın emrine giren memurlar devletin memuru değildir artık. Tabii oldukları kanunun adı devlet memurları kanunu ama hayatta uyguladıkları yol yöntem Saray'ın kuralları. Bu kuralları değiştireceğiz.

'DİKTA YÖNETİMİNİ SANDIKTA ALAŞAĞI EDECEĞİZ'

Herkesin kazanması için beraber gideceğiz sandığa ve dikta yönetimini sandıkta alaşağı edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum size. Muz konusunda Mersin önemli bir merkez. Eğer Mersinliyi seviyorlarsa, muz yetiştiricilerinin hakkını hukukunu teslim etmek istiyorlarsa muz ithalatını ya durduracaklar ya da yüksek vergi koyacaklar. Öncelik bizim insanımız. İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor Türkiye'de. Tarım Kanunu bugüne kadar 2016'dan beri hiç uygulanmadı. Yapacağız. Diyorlar ki doğrudan gelir desteğini artırdık. Aile işletmesi 5 dönüme kadar. 2016'da beş dönüme kadar olanlara 100 lira veriyorlardı şimdi 2021'deyiz dönüm başına yine 100 lira veriyorlar. Yav siz zaten parayı pul ettiniz. Nerede teşvik?

'AHDIM VAR; BU MEMLEKETE BARIŞI, HUZURU, SEVGİYİ GETİRECEĞİZ'

Allah'ın izniyle, sizlerin desteğiyle iktidar olacağız. İlk bir hafta içinde çiftçinin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının faizlerini sıfırlayacağım. Çiftçinin traktörü hayvanları asla haczedilmeyecek. Ziraat Bankası çiftçi dostu bir banka olacak. Söz veriyorum. Mersin'in Umut Meydanı'ndan söz veriyorum. Çiftçiyi gerçekten de bu milletin efendisi yapmak benim boynumun borcu. Ahdım var bu memlekete barışı, huzuru, sevgiyi getireceğiz. Ahdım var ve söz veriyorum bu memlekete demokrasiyi, adaleti getireceğim. Mafya düzenini ve mafya ile iş birliği yapılan düzeni değiştireceğim. Gencecik evlatlarımızın zehirlenmesine asla izin vermeyeceğim. Söz veriyorum siyaset ahlaklı insanların görevi olacak. Siyaset adamına göre iş bul, ihale takip et, rüşvet al, zengin ol, tümünü kirlilikten arındıracağım. Bütün Türkiye duysun hiçbir rüşvetçiyi yolsuzluk yapanı devlet kadroları içinde asla ama asla barındırmayacağım. Rüşvet alanları, uyuşturucu baronlarıyla kol kola gezenleri, onların uçaklarına binenleri devletin kadrolarında yaşatmayacağım, hepsinin görevin son vereceğim. Yine söz veriyorum harcadığımız her kuruşun hesabını vereceğiz. Sizin paranızı harcarken size hesap vermek benim namus borcum olacaktır. Yine söz veriyorum, 84 milyonu Londra’daki tefecilere mahkûm ettiler. Üreten alın teri döken bu memleket için çalışan herkesin hakkını hukukunu koruyacağım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Londra’daki bir avuç tefeciye hizmet etmekten kurtaracağız.

'BEŞ YERDEN MAAŞ ALAN DÜZENİ BİTİRECEĞİM'

Söz veriyorum, Umut Meydanı'ndan söz veriyorum, Mersinlilere, Türkiye’ye söz veriyorum, bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bu ülkede yoksulluk olmayacak. Yine söz veriyorum, Umut Meydanı'ndan söz veriyorum, milyonlarca gencimiz işsizken onlar iş bulamazken dört yerden, beş yerden maaş alan düzeni bitireceğim. Hakça bir düzen gelecek. Gençlerimiz, umudumuz olan gelecek olan gençler, KPSS sınavından 80 puan, 95 puan alıyorlar ama sözlüye gelince dayıları yok, torpilleri yok, sözlüde eleniyorlar. Bu düzeni değiştirmek Kemal kardeşinin boynunun borcudur. O haksızlığı hukuksuzluğu bitireceğim. Gençler size söz verdim, sözümün arkasında duracağım.

'SARAYLARLA, KÖŞKLERLE BİZİM İŞİMİZ YOK'

20 yıldır iktidardalar yurt sorununu çözemediler, Umut Meydanı'ndan, Mersin’den bütün Türkiye'ye, bütün gençlere, bütün anne ve babalara sesleniyorum. Bir yıl içinde yurt sorununu çözeceğim. Atama bekleyen öğretmenler, engelliler, kadro açığı olan sağlık çalışanları, EYT'liler hiç meraklanmayın. Bu kardeşiniz kendisini halka vakfetmesini bilen bir kardeşinizdir. Parayla pulla bizim işimiz yok. Saraylarla, köşklerle bizim işimiz yok. Bizim işimiz vatandaşın huzuru, vatandaşın sofradaki bereketi. Bunu beraber, birlikte yapacağız ve bütün dünya bunu görecek. Her şeyi gerçekleştireceğiz.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'Nİ 1 HAFTA İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE KOYACAĞIZ'

Kadına yönelik şiddet... Sevgili peygamberimiz "Cennet anaların ayakları altındadır" der. Kadına şiddet 21. yüzyılda olur mu Allah aşkına! Her gün kadın cinayetleriyle karşılaşıyoruz, olur mu Allah aşkına! Efendim cinayet işliyor, hapse giriyor, güzel bir kravat takıyor, takım elbise, hâkime saygılı, iyi hal indirimden efendim az ceza vereceğiz. Bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum bu düzeni değiştireceğim. Kim suç işlediyse öyle iyi hal, kravat, onu bırakacağız. İstanbul Sözleşmesi'ni 1 hafta içinde tekrar yürürlüğe koyacağız.

'MERKEZ TÜRKİYE PROJEMİZİ BÜYÜTÜYORUZ'

Sözlerime başlarken Mersin’den öz ettim, çalışkan insanlarından söz ettim, Toroslar’dan söz ettim, insanların çalışkanlığından söz ettik, alın terinden emekten söz ettim ama yatırımların büyük kısmı Batı’ya gidiyor. Anadolu’nun içi boşaldı. Hatırlarsanız bizim Merkez Türkiye diye bir projemiz vardı. Şimdi o projemizi büyütüyoruz, yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Samandağ’dan başlayıp, Mersin’e kadar bu güzel hilali bütün Akdeniz’in en güçlü ekonomik bölgesi haline getireceğiz. İşsizlik kesinlikle olmayacak. Göreceksiniz yatırımlara boğulacak bu bölge. Göreceksiniz Kayseri’de Nevşehir’de veya Niğde’de fabrikası olan demir yoluyla ürününü buraya getirdiği zaman parasını devlet olarak biz ödeyeceğiz. Böylede fabrikanın Niğde’de veya Trabzon’da olmasının hiçbir önemi kalmayacak. Ve biz yeni bir hamla ile çığır açacağız. Göreceksiniz Akdeniz havzası üzerinden yükselen Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtacağız. Burayı bir öğretim üssüne dönüştüreceğiz.

'KİMSEYE BOYUN EĞMEDEN YÜRÜYEBİLMENİN YOLU SARAY'DAN KAÇINMAKTIR'

Herkesin şunu bilmesini isterim. Geçmişte AK Parti’ye, MHP’ye oy veren kardeşlerime de seslenmek isterim. Dönem kavga dönemi değil, dönem çekişme dönemi değil, dönem birleşme dönemidir. Dönem beraber olma dönemidir. Sorun memleket sorunudur. Memleket, bayrak, millet sorunudur. Beraber olmak zorundayız. Biz sosyal demokratız. Sosyal demokrat demek garipten, ezilenlerden yana olmak demektir. Bizle Atatürkçüyüz, bizler bağımsızlık savaşının ne olduğunu biliriz. Bizler Kurtuluş Savaşı'nı biliriz. Bizler emekten yana, alın terinden yanayız. Bizler sosyal demokratız, bizler hiç kimsenin inancını, yaşam tarzını, kimliğini siyasete malzeme etmeyiz. Kutuplaşmaktan yana değiliz, kavgadan ayan değiliz, kucaklaşmadan yanayız, beraber olmaktan yanayız. Türkiye’nin birliği, bütünlüğü, geleceği, kalkınması, Türkiye’nin bölgesinde güçlü bir devlet olarak kimseye boyun eğmeden yürüyebilmesinin yolu beraber olmaktır, birlikte olmaktır ve Saray'dan kaçınmaktır.

'HALK VARSA HER ŞEY BİTMİŞTİR'

Demokrat amcanız olarak söylüyorum sizin hayalleriniz benim hedefim olacaktır. Hiçbir hayalinizi yere düşürmeyeceğim. Umutsuzluğa kapılmayın. Göreceksiniz altı ay içinde çarklar nasıl dönecek. Biz kuvâ-i milliyeciyiz, ülkemizi insanlarımızı seviyorum. Değişim rüzgârları esiyor artık Türkiye'de buna karşı durmak mümkün değildir. Hangi duvarları örerlerse örsünler halk varsa her şey bitmiştir."