Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara en yakın döneminde

Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara en yakın döneminde

CHP lideri, uzun yıllar sonra iktidara yakın olduklarını söyledi.

Partisinin çalıştayında konuşan CHP lideri Kılıuçdaroğlu, uzun yıllardır iktidar olamadıklarını ancak iktidara en yakın dönemlerinde olduklarını söyledi. Türkiye'nin sorunlarını kısa zamanda çözeceklerini savunan Kılıçdaroğlu, AB kurallarını da uygulayacaklarını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’nda siyaseti gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP'nin iktidara en yakın olduğu dönemde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, yeni bir siyaset anlayışı yürüttüklerini ve yerel seçimlerde de sonuçlarının görüldüğünü belirtti.

Sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin çalıştıklarını belirten Kılıçdaroğlu, daha önce "Kanun dışı işler yapmayın" diyerek çağrıda bulunduğu bürokratları bir kez daha andı ve "Sadece parti içinde değil akademik, bürokratik dünyadan da akıl alıyoruz. Çağdaş bir CHP. Sorunları bilen ama sağlıklı çözümler yürüten bir CHP var artık" ifadelerini kullandı. 

Kendi iktidarları döneminde Avrupa Birliği'nin (AB) öngördüğü bütün demokratik kuralları uygulayacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "İktidara geldiğimizde -ki halkın iradesi ile geleceğiz- göreceksiniz Türkiye kısa zamanda toparlanacak, farklı bir ufuk açacak" dedi.

'BIRAKACAĞIMIZ MİRAS, OTORİTER YÖNETİMİ DEMOKRATİK YÖNTEMLERLE DEĞİŞTİRMEKTİR'

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bugün içinde bulunduğumuz şartlar her birimizin daha fazla düşünmesini, tartışmasını, yeni yollar yöntemler bulma konusunda çalışmasını zorunlu kılan bir süreç. Bu süreçte, içeride biz çalışıyoruz. Eksiğimiz, artımız olabilir. Dışarda sizler çalışıyorsunuz ama biz dünya siyaset tarihine bir şeyler bırakmak istiyoruz. İlk kez oy kullanacak olanların bırakacağız miras, otoriter yönetimi demokratik yöntemlerle değiştirmektir. Bunu gerçekleştirmek için yola çıktık.

'UZUN YILLARDIR İKTİDAR OLMAYAN CHP, İKTİDARA EN YAKIN DÖNEMİNDE'

Biz pek çok sorun yaşadık ama artık sorunlarımızdan arınmak istiyoruz. Geleceğe güvenle bakmak istiyoruz. Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmediği bir Türkiye istiyoruz. Eski klasik söylemlerin çok dışında uygar dünyanın bir parçası olmak için mücadele eden bir CHP var. Uzun yıllardır iktidar olmayan bir CHP, iktidara en yakın dönemdedir.

'ÇUVALDIZI KENDİMİZE BATIRMAK ZORUNDAYIZ'

Oyu alamıyorsak, klasik bir söylemle 'Onlar bize oy vermiyorlar' Bunu kabul etmiyorum. Niçin bize oy vermiyorlar? Asıl üzerinde düşünmemiz gereken nokta bu. Çuvaldızı kendimize batırmak zorundayız. Eğer biz güven vermiyorsak niye bize oy versinler. Siyaseti bireysel çıkarlar üzerine inşa ediyorsak niye bize oy versinler? Lafı ağzına tıkıyorsak niye bize oy versinler? Yaşadığı sorunların çözümü için çaba harcamıyorsak niye bize oy versinler?

'BURSA'YI KAYBETMEMİZİN KABAHATİ BİZE AİT'

Biz büyük kentleri alacağımızı söylediğimizde kimse bize inanmıyordu. Biz, yeni siyaset anlayışımızla bu kapıları araladık. Bu yeni siyaset anlayışının meyvelerini de görüyoruz. Bugün Türkiye'de nüfusun yarısından fazlasını CHP'li belediye başkanları yönetiyor. Yanıldığımız bir yer var Bursa. Bursa'yı kaybetmemizin kabahati de bize ait, Bursalılara değil. Verdiğimiz mücadele bir hak, demokrasi mücadelesi.

'BÜROKRATİK DÜNYADAN DA AKIL ALIYORUZ'

Örgütlendik, güzel ama halkın bölgede seçmenlerle çok sıcak ve samimi ilişki kurmak zorundasınız. Sorunlarını dinlemek, çözümlerini çok iyi anlatmak zorundasınız. Yurt dışından gelen kardeşlerimiz var. Aslında çok çalışkan bir halkız. Yaratıcı bir zekamız var. Sorunların nasıl çözüleceğini de biliyoruz, kafa yoruyoruz. Sadece parti içinde değil akademik, bürokratik dünyadan da akıl alıyoruz. Çağdaş bir CHP. Sorunları bilen ama sağlıklı çözümler yürüten bir CHP var artık.

'TÜRKİYE'DE YAŞAYANLAR SİZLERİN SORUNLARINI BİLMİYOR'

2013-2022 ilk kez yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın kendilerini temsil etmek üzere 'Yurt Dışı Seçim Çevresi oluşturulması gerekiyor' diye telaffuz eden ve kanun teklifi veren bir partiyiz. Amacımız şu, yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’de yaşayan bir temsilci aracılığıyla dillendirmesinler. Bir kanun teklifi verdik, her dönem bunda ısrar ediyoruz.

Cep telefonundan aracınıza kadar çok sorununuz var. Bu sorunların nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Biz yurt dışında çalışan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’nin sorunlarına yabancı olmadıklarını çok iyi biliyoruz ama Türkiye’de yaşayanlar sizlerin sorunlarını bilmiyorlar. Çünkü insanlarımız zaten burada bir sorunlar yumağı içinde.

'İNANÇ, KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYACAĞIZ'

O nedenle iş birliği yapmamız gerekiyor. Sizler CHP’yi temsil ediyorsunuz bulunduğunuz ülkelerde. Eğer kucağınızı ne kadar geniş açarsanız emin olun o kadar büyüyeceksiniz. ‘Küçük olsun benim olsun’ anlayışı ile yola çıkarsanız siz de kaybedersiniz, biz de kaybederiz. İnanç, kimlik üzerinden siyaset yapmayacağız.

'İKTİDARIMIZDA, AB'NİN ÖNGÖRDÜĞÜ DEMOKRATİK KURALLARI GETİRECEĞİZ'

Gittiğiniz yerlerde lütfen bunu tekrar edin. Şöyle bir beklenti var bizim siyasetimizde CHP dışında. Efendim Avrupa Birliği bir fasıl açsın, biz onu yerine getirelim. İlla talimat mı almanız lazım? Emir mi almanız lazım? AB’de hangi demokratik standartlar varsa hepsini yapalım ve dönüp AB’ye ‘Zaten biz hepsini yaptık’ diyelim.

Biz üçüncü sınıf demokrasiyi hak eden bir ülke değiliz. Birinci sınıf demokrasiyi hak eden bir ülkeyiz. Birilerinin dayatmasıyla değil, kendi irademizle demokrasiyi getirmeliyiz. Biz bunları yapacağız kararlıyız. İlk iktidarımızda göreceksiniz, Avrupa Birliği'nin öngördüğü bütün demokratik kuralları kendi ülkemize getireceğiz.

‘KISIR TARTIŞMALARDAN UZAK DURACAĞIZ’

Türkiye bütün mazlum milletlere örnek olan bir ülkedir. Cumhuriyet'i kurduktan sonra bütün mazlum ülkelerin Cumhuriyet'i kurduklarını görürsünüz. Biz demokrasimizi birinci sınıf hale getirdikten sonra o ülkeler bize öykünecekler. Tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var. İşin, özeti hepimize çok iş düşüyor. Kısır tartışmalardan kesinlikle uzak duracağız. Eleştiri kültürünü, bizi eleştirmek isteyenleri sabırla dinleyeceğiz. Sağlıklı eleştiri kadar değerli bir şey yoktur. Geldiğimiz nokta şudur, her sorunu biliyoruz ama her sorunun nasıl çözüleceğini de biliyoruz.

'İKTİDARA GELDİĞİMİZDE TÜRKİYE KISA ZAMANDA TOPARLANACAK'

Bugün bizim çözümlerimizi iktidar olmadığımız halde iktidar sahipleri çözmek istiyorlar çünkü onlar çözümü bilmiyorlar. Bir sorunlar yumağı ile Türkiye karşı karşıya. Buna çoklu organ yetmezliği diyorum. İktidara geldiğimizde -ki halkın iradesi ile geleceğiz- göreceksiniz Türkiye kısa zamanda toparlanacak, farklı bir ufuk açacak. Bütün dünyaya, mazlum ülkelere örnek olacak.

'SİYASİ PARTİLER YASASI'NA KADIN VE GENÇLİK KOTASINI KOYACAĞIZ'

Örgütlerinizi kurarken, kadın-erkek dengesine lütfen dikkat edin. Kadın kardeşlerimizin siyaset alanını açın. Her şeyi beraber, birlikte yapacağız. Kadın ve gençlik kotası getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Siyasi Partiler Yasası'na koyacağız."