Kılıçdaroğlu: Afrin’e girilmesini doğru bulmuyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afrin’in içine girilmesini doğru bulmadığını söyledi.07-02-2018 09:27

“Türkiye, güvenliğini alabilecek noktaya kadar gitmeli” diyen Kılıçdaroğlu, “Ama ben Afrin içine girilmesini asla doğru bulmuyorum. Çünkü bir kenti ele geçirmek gibi bir düşünce olmamalı. Yani biz niçin Afrin’e girdik, terör örgütü Türkiye’nin sınırlarında konuşlanmasın diye” şeklinde konuştu.

‘DERİNLERE İNMENİN MANTIĞI YOK’

“Daha derinlere inmenin hiçbir mantığı yok, hiç gerek de yok ona” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Daha fazla şehit veririz, yazık günahtır. Türkiye’nin güvenliğini nereye kadar sağladık, işte efendim 10-20 km neyse oturulur buna karar verilir; denir ki ‘Şuraya kadar biz terörü temizledik bu bölge artık güvenli bir bölgedir, buraya Suriyeliler de yerleşebilir, destek de yapılabilir, ev de yapılabilir’. Ama daha derinlere inmek Türkiye açısından ciddi bir sorun.”

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın köşe yazısında aktardığına göre, “Bu güvenlik şeridinin Kobani ve Cizre bölgesi için de geçerli olup olmadığı” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin sınır güvenliği sorunu nereler için geçerliyse hepsi için geçerli olması lazım. Suriye’deki ana aktörlerle birlikte onlara da bilgi vererek görüşme uyumunu da sağlayıp Türkiye kendi sınır güvenliğini sağlamalı.”