KHK’lilerin HDP’ye ziyareti engelleniyor

Büyük KHK Buluşması'nın Ankara Valiliği tarafından engellenmesi üzerine KHK'liler, HDP ve Saadet Partisi'ni ziyaret etme kararı aldı fakat KHK'lilerin HDP'ye ziyareti polis tarafından engelleniyor.05-10-2019 12:23

Ankara’da yapılması planlanan “Büyük Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Buluşması” yasaklandı. Ankara Valiliği’nin aldığı yasak kararı üzerine HDP ve Saadet Partisi’nden KHK’lilere davet geldi. Bunun üzerine KHK’liler, her iki partiye de ziyarette bulunacaklarını açıkladı.

Ancak bu ziyaretler de engellenmeye çalışıldı. İstanbul'dan Ankara'ya gelen grubun otobüsleri polis tarafından Eryaman'da durduruldu.

SOKAĞA GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Polis, HDP Genel Merkezi’nin bulunduğu sokağın giriş çıkışlarını da kapattı. Araçların girişi engellenirken, polis herkese kimlik kontrolü yaptı. HDP Genel Merkezi’ne gelen iki KHK'li polis tarafından engellendi ve bölgeden uzaklaştırıldı.

GÖZALTILAR VAR

Artı Gerçek’ten Derya Okatan’ın haberine göre aynı kişiler, sokağın diğer tarafından girmeye çalışınca, uzun süre gergin anlar yaşandı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik ile polisler arasında uzun süre tartışma yaşandı. Polis, KHK’lileri gözaltına almaya çalışınca Gergerlioğlu gözaltı aracının önüne geçerek engellemeye çalıştı. Ancak bir kişi gözaltına alındı.

Engellenen KHK’liler, uzun uğraşların ardından HDP Genel Merkezi'ne girebildi.