Kerimoğlu hakkında 11 yıl hapis istemi

Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu hakkında, 2 yıl 8 aydan 11 yıla varan sürede hapis istemi ile dava açıldığı ortaya çıktı.07-08-2018 13:59

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu hakkında, bir işçinin hayatını kaybettiği yıkım arbedesiyle ilgili davada 2 yıl 8 aydan 11 yıla varan sürede hapis istemi ile dava açıldığı ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre Bakırköy Belediyesi, Bakırköy Spor Vakfı’nın 1993’ten beri işlettiği sosyal tesisler için aldığı yıkım kararını 11 Aralık 2017’de uygulamaya koydu. Yıkım esnasında belediye işçisi Mustafa Yılmaz, başına isabet eden sert bir cisim nedeni ile yaşamını yitirdi. Yılmaz’ın vefatı nedeni ile Başkan Bülent Kerimoğlu da olay yerine geldi. Bu esnada arbede yaşandı. Tesisin işletmecileri ile Başkan Kerimoğlu ve zabıtalar arasında tartışma yaşandı. Yaşanan gerilim sonrası taraflar birbirleri hakkında şikâyetçi oldu. Başkan Kerimoğlu ile birlikte zabıta korumaların da içinde bulunduğu 8 kişi hakkında yürütülen soruşturma geçen ay tamamlandı.

'ŞAHSIMA KARŞI HUSUMET BESLİYORLAR'

Başkan Kerimoğlu savcılık ifadesinde hakkındaki suçlamaların gerçeği yansıtmadığını savundu. Kerimoğlu ifadesinde özetle “Ben daha olay yerine henüz gelmişken, oradaki gruptan, bana, çocuklarıma ve eşime sinkaflı sözlerle küfür etmeye başladılar. ‘Bu ölümün sorumlusu sensin’ diyerek ölümle tehdit ettiler. Ayrıca, ‘Ş.. seni burada yaşatmayacağız’ diye bağırdılar. Sonradan adını öğrendiğim Alper İnanç isimli kişi bana aynı şekilde hakaret ve tehditlerde bulundu. Ben, Şeref Varan’a doğru döndüğümde elini beline attı. Ancak, silah olup olmadığını görmedim. Bu yapı ruhsatsız ve kaçak yapı olduğu için yıkım kararı aldık. Bu nedenle, belediyeye ve şahsıma karşı husumet beslemektedirler” iddiasında bulundu.

SAVCILIK: NÜFUZLARINI KULLANDILAR

Savcı Yaşar Tanrıverdi'nin imzasını taşıyan 13 Temmuz tarihli iddianamede, 8 kişi, ‘basit yaralama’, ‘hakaret’, ve ‘tehdit’ suçlarıyla suçlandı. İddianamede şöyle denildi: “Tartışma sırasında Bakırköy Belediye Başkanı şüpheli Bülent Kerimoğlu ile yanındaki diğer şüphelilerin, müştekileri, nüfuzlarını kullanarak darp ettikleri, aynı zamanda şüpheli Bülent Kerimoğlu’nun, müşteki M. Şerif Varan ve Alper İnanç’a sinkaflı sözlerle hakarette bulunduğu ve Alper İnanç’a ‘Seni öldüreceğim’ dediği…”

2 YILDAN 11 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Kerimoğlu’nun yanı sıra iddianamede şüpheli olarak yer alan diğer isimler ise şunlar: Akın Güler, Ercan Görünlü, Erol Özdemir, Mutlu Aydın Güneşli, Özcan Şentürk, Yücen Durukan, Zeynal Öncü.

Savcılık, Kerimoğlu’nun 2 yıl 8 aydan 11 yıla hapis istemi ile yargılanmasını istedi. Hazırlanan iddianameyi kabul eden Bakırköy 12. Asliye Ceza Mahkemesi, duruşma için Kasım ayı başına gün verdi.

Müştekilerin avukatı Şevket Çelik, "Soruşturmaya konu suçlar, bakanlık iznine bağlı değil. Bu nedenle, savcılık soruşturma izni için talepte bulunmadı" dedi.

KERİMOĞLU’NUN SUÇ DUYURUSUNA TAKİPSİZLİK

Kerimoğlu’nun yaptığı şikâyet başvurusu sonrası, başka bir savcının yürüttüğü soruşturmada ise Mehmet Şerif Varan hakkında 18 Temmuz’da takipsizlik kararı verildi.

İLERİ HATIRLATIYOR

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, dün de, Bulgaristan'daki bir kumarhanede görüntülendiği haberleriyle gündeme oturmuştu. Sayıştay raporlarına göre belediyenin zararda olduğu belirtilirken, Kerimoğlu'nun bir belediye şirketi yöneticisiyle kumarhanede ortaya çıkması tepki çekmişti.