Kerem Kılıçdaroğlu: Seçim barajının amacı Kürt siyasi hareketini dışarıda tutmak

Kemal Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, yüzde 10'luk seçim barajının amacını 'Kürt siyasi hareketini dışarıda tutmak' olarak yorumladı. Kılıçdaroğlu ayrıca "CHP'nin merkeze kaydığı" algısının ittifaklar yüzünden olduğunu söyledi.30-09-2019 13:12

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki seçim barajının Kürt siyasi hareketini parlamento dışında tutmak için getirildiğini ve bunun için devam ettirildiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, “Gelişmekte Olan Demokrasilerde Siyasi Partiler ve Parti Stratejileri” adlı bir kitap yazdı. Sözcü’den Özlem Gürses’e konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki seçim barajının Kürt siyasi hareketini parlamento dışında tutmak için getirildiğini ve bunun için devam ettirildiğini ifade etti. “Dünyada böyle başka bir örnek yok” diyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin ittifaklar yüzünden merkeze kaydığı şeklinde bir algı oluştuğunu, partinin sosyal kimliğini öne çıkarmak için belediyelerin bir fırsat olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, kitabında siyasi partiler üzerinden klientalizm (kayırmacılık) kavramını irdelediğini ifade etti. Kılıçdaroğlu klientalizmi şöyle açıkladı:

“Klientalizm kısaca siyasi partilerin seçmenlere sağladıkları çıkarlar karşılığında oy alması ilişkisine dayanan bir patronaj sistemi. Aslında Türkiye’de seçmenlerin çok da yabancı olmadığı bir mevzu! Partilerin sağladığı çıkarlar genellikle ayni yardımlardan, iş sağlamaktan veya devlet hizmetlerinden faydalanmalarından oluşuyor.”

‘BELEDİYELER FIRSAT’

“CHP hâlâ sosyal demokrat, Kemalist bir parti mi?” sorusunu “Evet, hâlâ öyle” diyerek cevaplayan Kılıçdaroğlu, belediyelerin kazanılmasının Kemalist ve sosyal demokrat kimliği öne çıkarmak için bir fırsat olduğunu söyledi.