Kendisinden boşanan kadını darp eden erkek AKP'nin infaz paketiyle tahliye olacak: 'İlla öldürülmem mi lazım?'

Aydın'da Zeliha Erdemir’e şiddet uyguladığı için tutuklanan Murat Cem Kara isimli erkek, AKP'nin infaz paketi kapsamında 2 Mayıs’ta tahliye edilecek. Erdemir, Kara’nın tahliye edilecek olmasıyla ilgili “İlla öldürülmem mi lazım?" dedi.20-04-2020 10:46

 

Aydın’da Murat Can Kara isimli erkek tarafından şiddet uygulanan ve boşandıktan sonra da şiddet görmeye devam eden Zeliha Erdemir, 2014’ten bu yana 100’den fazla şikâyette bulundu.

Erdemir’e şiddet uyguladığı gerekçesiyle tutuklanan Kara, AKP'nin 'infaz paketiyle'  2 Mayıs’ta cezaevinden tahliye edilecek.

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre, Zeliha Erdemir, Kara’nın tahliye edilecek olmasından dolayı çok korktuğunu belirterek, “İlla öldürülmem mi lazım? Benim yerime af edemezler. ‘Kaldığı yerden devam etsin' diye bırakılıyor. Çıkar çıkmaz kapıma gelecek. Başıma bir şey gelirse sorumlusu devlettir” dedi.

Şiddet gördüğü erkekten boşansa da yıllarca tehdit ve darp edildiğini ve  8 yaşındaki çocuğunun bile kaçırıldığını belirten Erdemir şunları söyledi:

"2016’da çocuğumu kaçırdığında 2 ay cezaevinde kaldı. Çıktığında da kaldığı yerden devam etti. 2 ay 3 ay... Onun için tatil. Emniyete şikayette gittiğimde, ‘Bir şey oldu mu? Mesaj attığında, hattını değiştir. Buradan taşın’ diyorlar. Böyle bir mantık olamaz. Niye onu durdurmuyorlar ? Tutuklanmasıyla birlikte ilk defa dışarıya rahat bir şekilde çıkabildik, gezebildik. İlk defa doğru düzgün bir iş buldum. Çocuğumla düzenimi kuracağım dedim. Bu duygunun hakkı bizim için sadece 3 ay mı?” 

'DEVLET KADINLARDAN YANA DEĞİL, 6284 VE İSTANBUL YASASI UYGULANMALI'

İnfaz yasasının kendisiyle aynı durumda olan binlerce kadın için haksızlık olduğunu anlatan Erdemir, “2016’dan beri beklediğim ‘darp’ davam da infaz yasasına kapsamına girdi. Kabul edilebilir değil. Bir yerden gelecek mi korkusunu tekrar yaşayacağız. Ceza aldığı için belki de gözünü karartıp, ‘yapmak istediğini’ yapacaktır.

Tutuklanmadan önce, sosyal medya hesabından gün vererek, tehditler ediyordu. Bu sadece benimle kalmıyor. Avukatım da tedirgin. Bana destek verdiği için Baro Başkanı da, ailem de tehdit ediliyor. İş yerinde de 3 kadın çalışıyoruz. Ya onların da başına bir şey gelirse? Asla böyle bir vebalin altına girmek istemem. Birimizden birine bir şey yapacak, ama ne zaman bilmiyorum.

Çocuğumla benim yaşam hakkımı, özgürlüğümü elimizden alamazlar. Devlet kadınlardan yana değil. Defalarca suç duyurusunda bulunduk. Şimdi de, ‘Cezanı sildim. Haydi git’ denilerek onu ödüllendiriyorlar. Lütfen artık kadınların sesi duyulsun. 6284 ve İstanbul Yasası aktif ve en etkili şekilde uygulanmalı” dedi.