Kendini başkan ilan etmişti: Guaido'nun gelirleri soruşturuluyor!

Venezuela'da kendini başkan ilan eden Juan Guaido'nun gelirleri soruşturuluyor.12-02-2019 10:31

Venezuela’da kendini başkan ilan eden Juan Guaido'nun bazı ulusal ve uluslararası kurumlardan gerekçesiz para aldığı gerekçesiyle gelirleri hakkında soruşturma başlatıldı.

Venezuela Devlet Denetçiliği, geçtiğimiz günlerde ABD'nin ülkesine askeri müdahalesini reddetmeyeceğini açıklayan Guaido hakkında soruşturma başlattı. Açıklamada ayrıca, çoğu batı ülkesince geçici başkan olarak tanınan Ulusal Meclis Başkanı Guaido’nun "uluslararası ve ulusal kurumlardan herhangi bir gerekçe göstermeden para aldığı" öne sürüldü. Kurumun Başkanı Elvis Amoroso, milletvekillerinin anayasaya göre görevleri sırasında özel ya da başka bir kamu görevi nedeniyle para alamayacağına dikkati çekerek, Guaido’nun mal varlığı bildirgesinde bazı sahte veriler olduğunu söyledi. Böylece  Guaido, suçlu bulunması durumunda para ya da kamu görevinden men cezası alabilir. Böyle bir durumda milletvekilliği ve meclis başkanlığı görevi düşebilir. Ayrıca Guadio hakkında ceza davası açılabileceği de değerlendiriliyor. 

2017 yılında Venezuela'da yaşanan sağ muhalefet saldırılarında da ABD'den "bağış" adı altında para alındığı ortaya çıkmıştı.