Kemal Özer’in “Zula”sı ve 16 Haziran Kavşağı27-10-2017 00:06

“İkinci Yeniden Toplumcu Şiire” uzanan edebiyat yolculuğunun büyük ustası Kemal Özer, 2009 yılının Haziran ayında aramızdan ayrıldığında, arkasında on altı şiir kitabı; deneme ve eleştirilerini bir araya getirdiği yedi ayrı yapıt; gezi, öykü ve anı kitapları, günlükler, antolojiler, söyleşiler ve çocuk kitaplarıyla birlikte Pablo Neruda’dan Federico Garcia Lorca’ya, Lubomir Levçev’den Erik Stinus’a yirmiye yakın (ortak) çeviri şiir kitabı bıraktı. Bütün bunlar Özer’in yaşamında kitaba dönüştürmeyi başardığı, diğer yayınevlerinin nefesi ve olanakları yetmediğinde kendi yayınevi Yordam’ı kurarak okurlarla buluşturduğu eserleriydi.

Şiirlerinin dört ayrı toplu basımı da gerçekleşti. Bunların ilk ikisini hayattayken kendisi gerçekleştirmişti. Ölümünün ardından Yaralı Karanfil adlı kitapta bir araya getirilen toplu şiirleri ise 2009’da Kırmızı Yayınları’nın yaptığı baskının tükenmesinin ardından, son olarak bu yılın Mayıs ayında Mylos Kitap tarafından yeniden yayımlandı. Tüm edebiyat ve şiir severlere, insani ve toplumcu bir duyarlılıkla yoğrulmuş has şiirle tanışmak isteyenlere, “şiir geldi sorumluluğa dayandı” sözlerinin ardında nasıl bir sanatsal inceliğin de barındığına tanık olmak isteyenlere… Kemal Özer’in bütün şiirlerini şiddetle tavsiye ederim.

Bugün burada, Kemal Özer’in eski eserlerini yeniden ele almak değil de, bir başka ve yeni kitabını kısaca tanıtmak istiyorum.

Yazının devamı için tıklayın