Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Emine Şenyaşar'a ziyaret

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Emine Şenyaşar'a ziyaret

Adalet nöbetini sürdüren Şenyaşar ailesini, Kemal Kılıçdaroğlu ile beraberindeki heyet ziyaret etti.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlu yaşamını yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart'ta başlattığı adalet nöbeti 276'ncı günümde devam ediyor. “Şenyaşar ailesi adalet köşesinde” nöbetlerini sürdüren aileyi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile beraberindeki heyet ziyaret etti. Şenyaşar ailesi, CHP heyetini "Adalet istiyoruz" yazılı döviz ile karşıladı. Dosya avukatları da aileye ziyarette eşlik etti.

'ORGANİZE KATLİAM'

Anne Emine Şenyaşar, heyete 3 yıl 6 aydır sürdürdükleri adalet mücadelesini anlatarak, sağlık sorunlarının arttığına dikkati çekti. Anne Şenyaşar, katliam anlarını anlatırken gözyaşlarına hâkim olamadı. Annenin kaldığı yerden devam eden oğlu Ferit Şenyaşar, katliamın hastanede annenin gözleri önünde yaşandığına işaret ederek, “Organizeli bir katliam var. Katliamın içinde milletvekili olduğu için kimse davayı açamıyor. Yaklaşık bir yıldır adliye önündeyiz. Savcılar bizden kaçıyor. Savcılar olayı biliyor” dedi.

'HERKES İÇİN ADALET'

Ailenin avukatlarından Bülent Duran, dava dosyasına dair bilgileri paylaşarak, “Bir katliam yaşandı, bu ailenin bir örgüt ile bağlantısı olmadığını dönemin bakanı söyledi. Sadece esnaf olan bu aile korkunç bir katliam ile yüz yüze kaldı. Her şey annenin gözleri önünde yaşandı. Tek bir kişi tutuklanmadı. AKP katliam yaptı ve siyasi rant aldı. Annenin sağlık sorunları arttı. Aile sonuna kadar adalet istiyoruz diyor. Bu ülkede hukuktan bahsedemeyiz. Bu anne herkes için adalet istiyor. Bugün anneyi ziyaret ettiniz. Siz siyasi olarak, biz de avukatlar olarak sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız. Yoksa biz de bu katliama ortak olacağız” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: ADALETİ GETİRECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, "Adaleti beraber getireceğiz. Failler kimse beraber ortaya çıkaracağız. Siz adalet biz siyasi bağlantılarını bulacağız. Vicdanı olan herkesin ailenin yanında olması gerekir. Bu sıradan bir dava değil. Bu dava çocuklarını kaybeden bir annenin davasıdır. İnsanım diyen herkesin bu davaya sahip çıkması lazım. Bunun sağı, solu, partisi yoktur. Bu bir adalet mücadelesidir. Bir annenin çığlığını nasıl duymayız biz" ifadelerini kullandı.

'ADALET, ADALET, ADALET KARDEŞİM'

Katliamın annenin gözleri önünde yaşandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Kaç tane savcı değişti. Siyasi baskıları da biliyoruz. Ama ne yaparlarsa yapsınlar adaleti gerçekleştireceğiz. Bunu toprakların hatırı için gerçekleştireceğiz. Bu topraklar adalet kokar. Burası peygamberler şehri. Peygamberler şehri diyoruz ama adaletsizlik şaha kalmış. Nasıl olur böyle bir şey? Sorun adliyede çözülecek, hakim ve savcılar gelecek çözecekler. Bütün bilgiler ortada, kimse cesaret edip adım atamıyor. Neden? İşin içinde bir milletvekili var diye. Değil milletvekili Cumhurbaşkanı olsam ne olur? Adalet, adalet, adalet kardeşim. Anne 'adalet, hakkımı istiyorum' diyor. Elbette çocukları geri gelmeyecek ama yüreğindeki ateş soğusun istiyor. Bunları gerçekleştireceğiz, sen hiç merak etme anacığım. Sen nasıl bu davayı takip ediyorsan, bir evladın, kardeşin olarak aynen takipçisi olacağım."

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, bir süre aileyle birlikte adalet nöbeti tuttuktan sonra alandan ayrıldı. (MA)