Kazıda çıkan lahit için 'çaktırmadan götürün' diyen AKP'li başkan, videosunun yayınlanmaması için 1 milyon lira teklif etmiş!

Kazıda çıkan lahit için 'çaktırmadan götürün' diyen Çorum'un AKP’li Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın'ın, o sözlerinin olduğu videosunun yayınlanmaması için 1 milyon lira teklif ettiği öne sürüldü.09-01-2020 11:24

Çorum'da kent merkezinde yapılan çalışma sırasında ortaya çıkan lahite ilişkin "Lahiti çaktırmadan toplayın götürün" diyen AKP’li Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, iddiaya göre bu anların kaydını alan kişiye görüntüleri yaymaması için 1 milyon lira teklif etti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, kent merkezinde yol çalışması sırasında lahite rastlanıldığını duyması üzerine Aşgın’la görüştüğünü ve görüşmeyi kaydettiğini söyleyen Mesut Kum ifadesinde, “Lahitin devletimize geçmesini istediğim için önceden samimi olduğum Aşgın’a 3 Kasım 2019’da durumu aktardım. Aktarırken de görüşmemizin görüntüsünü çektim” dedi.

Olayla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bu görüntüleri ulaştırdığını kaydeden Kum, “Görüntüleri kendisinin lahiti devlete verip vermeyeceğini anlamak için çektim. Benden görüntülerin olduğu CD’yi istediler. Görüntülerde başkan, ‘Lahiti çaktırmadan toplayın götürün’ talimatını verdi. Belediye başkanının benden aldığı bilgiler doğrultusunda çalışmalar yaptırıp lahiti bulduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

'BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE SEBEBİ AŞGIN'DIR'

Kazıdan bir hafta sonra Aşgın ile karşılaştığını aktaran Kum, "‘Sana bu olayı Sinan mı yaptırdı’ diye sordu. Kendisini tanımıyorum dedim. Bana videoları yayımlamamam karşılığında 1 milyon teklif etti. Ben kabul etmedim. Gerekli soruşturmanın yapılmasını istedim. Başıma herhangi bir şey gelmesi durumunda sebebi Halil İbrahim Aşgın’dır” dedi.