Kazdağları Ekoloji Platformu'ndan Yenice'de meydana gelen maden göçüğüne ilişkin açıklama: 'İş cinayetleri engellensin'

Kazdağları Ekoloji Platformu'ndan Yenice'de meydana gelen maden göçüğüne ilişkin açıklama yayınladı. Sosyal medyadan yayınlanan açıklamada "Göçük altında kalan kardeşimiz G.B.’nin bir an önce göçük altından çıkartılması için tüm olanakların seferber edilmesini, CVK Madencilik Kurşun madeni projesinde iş cinayetine neden olan sorumluların ve olayda ihmali olan şirket yetkililerinin en kısa zamanda ortaya çıkartılmasını ve cezalandırılmasını ve söz konusu projeye kapasite artış izni verilmemesini istiyoruz" denildi.02-03-2021 16:39

İleri Haber

Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Karaaydın köyünde bulunan CVK Madencilik A.Ş.’ye ait kurşun madeni ocağında göçük meydana gelmesinin ardından bir madenci göçük altında kalmıştı. 

Kazdağları Ekoloji Platformu'ndan yapılan açıklamada göçüğün bir kaza değil cinayet olduğuna dikkat çekilirken "İşçi sağlığı ve İş güvenliği kurallarının dikkate alınmadığı, denetimin uygulanmadığı, en kısa sürede maksimum kar anlayışıyla yaklaşılan madencilik anlayışı sonucu her yıl maden çalışanlarımız canlarını kaybetmektedir" denildi.

Karaaydın'da meydana gelen göçüğün maden şirketinin ilk vukuatının olmadığı belirtilen açıklamada "2017 yılında kasım ayında da aynı madende kaza meydana gelmiş ve madende yaşanan patlama ve göçük bir cana mal olmuştu. Denizli’den Yenice’ye madende çalışmak için gelen ve henüz 15 günlük işçi olan 39 yaşındaki Mustafa Aydoğdu patlamanın ardından göçük altında kalarak yaşamını yitirmişti" ifadeleri kullanıldı.

Kazdağları Ekoloji Platformu'nun açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Basından edinilen bilgiye göre, Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Karaaydın köyünde bulunan CVK Madencilik A.Ş.’ye ait kurşun madeni ocağında göçük meydana gelmiş ve madende çalışan G.B. göçük altında kalmıştır. AFAD, jandarma ve itfaiye ekiplerinin maden işçisi G.B.’yi kurtarma çalışmalarına devam ettiği bilgisi alınmıştır.

Çok üzgünüz…Maden çalışanı G.B. nin en kısa zamanda yerin altından çıkartılmasını diliyoruz.

Bu kaza, bir Park Holding’in iştiraki olan CVK’nın ilk suçu değil. 2017 yılında kasım ayında da aynı madende kaza meydana gelmiş ve madende yaşanan patlama ve göçük bir cana mal olmuştu. Denizli’den Yenice’ye madende çalışmak için gelen ve henüz 15 günlük işçi olan 39 yaşındaki Mustafa Aydoğdu patlamanın ardından göçük altında kalarak yaşamını yitirmişti.

Yetkililer o zaman da “iş kazası” demişti. Şimdi de “iş kazası” diyecekler.

Oysa bu durum iş kazası değil, cinayettir! G.B’nin, Mustafa Aydoğdu’nun canının hesabını kim verecek?

İşçi sağlığı ve İş güvenliği kurallarının dikkate alınmadığı, denetimin uygulanmadığı, en kısa sürede maksimum kar anlayışıyla yaklaşılan madencilik anlayışı sonucu her yıl maden çalışanlarımız canlarını kaybetmektedir.

Soma’da 2014 yılında yitirdiğimiz 301 canımızın acısı hala yüreklerimizde. Yıllardır süren yargılamalarda sorumlular cezasız kaldı. İşçi aileleri perişan oldu.

CVK Madencilik A.Ş., söz konusu proje ile ilgili olarak kapasite artışına gitti ve Temmuz 2019’da ÇED süreci başlatmıştır. Projenin 29 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen Halkın Katılımı Toplantısına KEP bileşenimiz Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği katılarak, kapasite artışı ile ilgili itirazları dile getirmiştir. EÇED duyuru sisteminden takip ettiğimiz kadarı ile tarih belirtilmeksizin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) duyurusu yapılmış ancak henüz “ÇED Nihai” ya da “ÇED Olumlu” kararı verilmemiştir. Kapasite artışının ilerde yeni iş cinayetlerine davetiye çıkartacağı aşikardır.

Söz konusu firmanın Balıkesir İvrindi Sarıalan Köyü yakınlarında, köye yalnızca 120 metre mesafede altın madeni projesi vardır. Projenin İDK toplantısı yapılmıştır. 22 Ocak 2021 tarihinde toplantıya katılarak itirazlarımız dile getirdik. Süreci takip ediyoruz.

Göçük altında kalan kardeşimiz G.B.’nin bir an önce göçük altından çıkartılması için tüm olanakların seferber edilmesini, CVK Madencilik Kurşun madeni projesinde iş cinayetine neden olan sorumluların ve olayda ihmali olan şirket yetkililerinin en kısa zamanda ortaya çıkartılmasını ve cezalandırılmasını ve söz konusu projeye kapasite artış izni verilmemesini istiyoruz.

MADENLER DENETLENSİN!

İŞ CİNAYETLERİ ENGELLENSİN!"