Kazaya karışan buzağı bir buçuk yıldır gözaltında

Erzurum’da yaşanan bir trafik kazasının taraflarından olan buzağı, Cumhuriyet Başsavcılığınca uzun süredir gözaltında tutuluyor.09-02-2018 19:05

DHA’nın haberine göre; Erzurum'da yaklaşık 18 ay önce, yola aniden çıkan 4 aylık dişi buzağıya otomobil çarptı. Kazada, sürücünün eşinin kolunda çatlak oluşurken, buzağının ise kaburgaları kırıldı. Sürücü, kazanın ardından mağduriyetlerinin giderilmesi için şikâyetçi oldu. Şikâyet üzerine savcılık, buzağının soruşturma tamamlanana kadar hayvan barınağında tutulmasına karar verdi.

Kaza, 8 Ağustos 2016'da Abdurrahman Gazi Mahallesi mevkiinde meydana geldi. Erdal Dumlu yönetimindeki 16 F 8259 plakalı otomobil, aniden yola çıkan 4 aylık dişi buzağıya çarptı. Kazada, Erdal Dumlu'nun yanında bulunan eşi Selma Dumlu'nun kolunda çatlak oluştu. Yaralı kadın hastaneye kaldırılırken, polis ekipleri çevrede buzağının sahibi aradı. Mahalle ve çevredeki aramalara rağmen, küpesi olmadığı için buzağının sahibine ulaşılamadı.

Polis, araçta hasar olması ve Selma Dumlu'nun yaralanması nedeniyle besicinin ceza almamak için buzağıya sahip çıkmadığı kanaatine varırken, Cumhuriyet savcısının talimatıyla yaralı buzağıyı muhafaza altına aldı. Olay yerine giden ekipler, buzağıyı Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne götürdü. Buzağı, burada veteriner hekim Bilal Çoruh ve ekibi tarafından tedavi edildi. Dumlu çifti ise mağduriyetlerinin giderilmesi için emniyete başvurarak buzağıyı kazaya neden olacak şekilde serbest bırakan sahibinden şikâyetçi oldu.

SAHİBİ BULUNANA KADAR GÖZALTINDA

Şikâyet üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, buzağının adli olaya karışması yüzünden sahibi bulunana ve soruşturma tamamlanana kadar, yediemin tayin edilen Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bakımının yapılması kararlaştırıldı.

Kazanın üzerinden yaklaşık 18 ay geçmesine rağmen buzağının sahibi henüz ortaya çıkmadı. Barınakta büyüyen düvenin beslenme ve bakım giderleri de Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Hayvan barınağındaki tek büyükbaş hayvan olan buzağı, buradaki ahırda tutuluyor.